Ani rok po pádu Mubárakova režimu pro mnoho Egypťanů revoluce nekončí

Statisíce Egypťanů, hlavně studentů se dnes mají připojit ke stávce namířené proti vojenskému vedení země. Akce připadá na začátek letního semestru na vysokých školách a také na první výročí vynucené rezignace prezidenta Mubáraka. Odpůrci nového vojenského režimu tvrdí, že s výjimkou Mubárakova odchodu se v zemi za rok skoro nic nezměnilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt znovu zachvacují protesty

Egypt znovu zachvacují protesty | Zdroj: Reuters

Dnešní stávka má být jednodenní, některé revoluční skupiny ale prosazují delší trvání. Několik organizací navíc vyzývá, aby po stávce přišla celonárodní kampaň občanské neposlušnosti.

Vojenské vedení varovalo, že nedopustí „žádný rozvrat". Zopakovalo slib, že řízení země předá do léta do rukou nově zvoleného civilního prezidenta.

Stávky a další protesty odmítá i velká část veřejnosti. Také muslimské náboženské kruhy varují, že si země už nemůže dovolit další propad ekonomiky. Ministr financí vypočítal, že na překonání krize a prosazení reforem Egyptu chybí už teď 11 miliard dolarů.

Zapálený boj za demokracii i rezignace

„Během revoluce jsem chodila zametat ulice a bílit počmárané a špinavé zdi. Prostě jsem měla pocit, že teď nám ta země skutečně začíná patřit. Proto jsem chtěla přispět k dobré věci.“

Tak si vybavuje rok staré události studentka islámského práva z Káhirské univerzity. Možná i proto, že situaci pořád nepovažuje za normální a nezvratnou, nechce zveřejnit své jméno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Břetislava Turečka z Egypta

Hledání vlastní budoucnosti pokračuje v Egyptě i rok po revoluci

Číst článek

„Teď už se nijak neangažuji, ani na demonstrace nechodím. Ale myslím, že je pořád co dělat, revoluce se povedla jenom tak na dvě třetiny. V poslední době například stálo před vojenskými soudy 16 tisíc lidí, zatímco Mubáraka soudí za jeho zločiny civilní soud. Přeci by to mělo být přesně naopak,“ říká.

Podobných nářků je v Egyptě i rok po pádu zmíněného bývalého prezidenta bezpočet. Zemi řídí vojenská rada, a i když si Egypťané svobodně zvolili parlament, vláda má až do slibovaného nástupu civilní moci podléhat generálům.

Jednadvacetiletý student práv Mustafá loni strávil několik dní za mřížemi, na rozdíl od zmíněné slečny ale brojí proti režimu dál.

„Myslím, že revoluce ještě neskočila, úplnou svobodu a sociální spravedlnost pořád nemáme. My jsme si loni trochu naivně mysleli, že Nejvyšší vojenská rada přinese svobodu, protože vojáci nás během revoluce chránili. Jenže pak se chopili moci úplně a Mubárakův režim pokračuje bez Mubáraka. Proto musí pokračovat i revoluce,“ míní Mustafá.

Špinavá kampaň na Tahríru

Zdaleka ne všichni Egypťané s tím ale souhlasí. Mnozí už prostě chtějí klid a ne další a další krvavé střety. A některým je trnem v oku třeba protestní tábor na náměstí Tahrír, kde loni všechno začalo.

Několik lidí přesvědčeně popisuje, že pod rouškou boje za svobodu se tam po nocích dostávají ke slovu drogy, alkohol a nezávazný sex.

„Proti hnutí z Tahríru se vede špinavá kampaň. Vojenská vláda a policie tam posílají provokatéry, kteří mají revoluci zdiskreditovat, zošklivit veřejnosti,“ tvrdí Mustafá.

V tom se rozevlátý revolucionář shoduje i s upjatou a ctnostnou studentkou. „Ne ne, to není pravda! Žádné drogy a sex tam nejsou! Na Tahríru táboří lidé, kteří se domáhají svých práv, tohle jsou pomluvy,“ zdůrazňuje.

Egypťané si připomínají jedno z nejdůležitějších výročí své novodobé historie. Přesně před rokem donutily celonárodní protesty k odstoupení prezidenta Husního Mubáraka. Dnes se ale znovu chystají do ulic desítky tisíc Egypťanů. Pro mnoho z nich totiž revoluce v nejlidnatější arabské zemi pořád nedosáhla svého.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme