Ani vhodný, ani přiměřený protest. Za postříkání Braniborské brány dostali aktivisté podmínky

Za postříkání Braniborské brány barvou v úterý třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110 000 eur (2,8 milionu Kč).

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínský soud členy skupiny Letzte Generation (Poslední generace) ve věku 22, 28 a 64 let shledal vinnými z trestného činu poškozování cizího majetku. Vyhověl tak návrhu státního zastupitelství. Obhajoba žádala zproštění viny.

Za poškození Braniborské brány žádá Berlín po aktivistech 3,6 milionu korun. Řešit to bude soud

Číst článek

Trojice aktivistů spolu s několika dalšími 17. září loňského roku symbol Berlína postříkala oranžovou barvou. Svůj protest označila vzhledem ke klimatické katastrofě za „vhodný a nezbytný“. Soud to tak ale neviděl. Protest podle něj nebyl ani vhodný, ani přiměřený, a navíc bylo jasné, že při něm Braniborská brána bude poškozena.

Mezi účastníky protestu byl i Kai Arne Springorum, který má vedle německého také české občanství. Odsouzen zatím nebyl. Už dříve se nechal slyšet, že klimatická situace je natolik vážná, že nezbývá než dělat takovéto „voloviny“, aby se podařilo upozornit na katastrofu, ke které svět podle něj směřuje.

Braniborská brána byla do dnešní podoby přestavěna koncem 18. století podle návrhu slezského architekta Carla Gottharda Langhanse. Ležela tehdy na západní hranici města. Po desítky let, kdy byl Berlín rozdělen na západní a východní část, kolem ní vedla berlínská zeď. Brána tehdy stála v sovětském sektoru metropole.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme