Podcenili jsme ho, řekla bývalá šéfka státní ochrany Německa o muži, který vjel kamionem do davu lidí

Berlínská kriminální policie podcenila nebezpečnost odmítnutého tuniského žadatele o azyl Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v německé metropoli zabil 12 lidí včetně jedné Češky. V parlamentním vyšetřovacím výboru, který okolnosti činu objasňuje, to ve čtvrtek prohlásila tehdejší šéfka oddělení státní ochrany při berlínském zemském kriminálním úřadu Jutta Porzuceková.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odváží tahač, který najel do vánočního tržiště | Zdroj: Reuters

Agentura DPA k tomu poznamenala, že kriminalisté z německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko berlínské kolegy upozorňovali na to, že Amri je mimořádně nebezpečný člověk, který by mohl spáchat teroristický čin. Berlín tehdy ale na Tunisana nahlížel jako na běžného kriminálníka.

Porzuceková, která před výbor předstoupila jako svědkyně, uznala, že z dnešního pohledu je jasné, že její úřad postupoval špatně. Dodala, že k chybnému postoji úřad dospěl na základě tehdejších znalostí. Amri byl podle ní tehdy jednou z mnoha osob, které úřady v Berlíně hodnotily jako možné bezpečnostní riziko. „Měli jsme jiné osoby, které se nám tehdy jevily jako více nebezpečné,“ uvedla.

V řádu desítek

Nejsmutnější vánoční trh otevřel brány. Místo teroristického útoku v Berlíně opět zaplnili návštěvníci

Číst článek

Na dotaz, aby některé jmenovala, Porzuceková odpověděla, že si již nevzpomíná. K počtu osob hodnocených jako nebezpečné uvedla, že jich bylo v řádu desítek.

K Amrimu Porzuceková řekla, že se jeho jméno dozvěděla až po teroristickém útoku. Nevyloučila, že se o něm v minulosti s kolegy bavila, jméno si ale nezapamatovala.
Porzuceková vyšetřovacímu výboru dále řekla, že o jednotlivých případech byla informována jen do takové míry, nakolik to bylo nutné. Podrobnostem se totiž věnovali kolegové a podřízení, jejichž práci označila za samostatnou, velmi kompetentní a zodpovědnou.

Amri spáchal teroristický útok 19. prosince 2016, kdy vjel ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu v Berlíně. Při útoku, k němuž se později přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky. O čtyři dny později byl Amri zabit při přestřelce s policií v Itálii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme