Ankara protestuje proti hodnotící zprávě Evropské komise

Do kontinentální rodiny nebylo Evropskou komisí přizváno Turecko. To vyjádřilo rozhořčení nad tvrzením, že v zemi je dosud rozšířeno mučení a je omezována svoboda projevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aia Sophia - Istanbul

Hodnotící zprávu označila turecká oficiální místa za nespravedlivou a zaujatou. Ministr zahraničí dokonce prohlásil, že nebude-li Turecku oznámeno datum začátku vstupních rozhovorů ani na summitu v Kodani, přeruší Ankara s unií styky.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Braunová: Ankara a EU

Podle ministra je přijetí řecké části Kypru do EU pro Turecko nepřijatelné. Ankara tiše doufá, že během dvou měsíců zbývajících do kodaňského jednání budou Spojené státy vyvíjet na evropské spojence tlak. Turecko by totiž v případném vojenském konfliktu se sousedním Irákem hrálo důležitou roli.

Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, jehož země v současnosti EU předsedá, kritiku Ankary odmítá. Podle něho by se pro Turecko mohla situace změnit ještě do prosincového summitu EU v Kodani.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme