,Ještě není pozdě.‘ Ankara odložila napouštění přehrady, která zaplaví cenné památky

Turecké úřady odložily napouštění kontroverzní přehrady Ilisu na jihovýchodě země, která zaplaví více než 10 000 let staré městečko Hasankeyf. Informoval o tom deník Cumhuriyet s tím, že napouštění mělo začít 10. června. Podle místních úřadů jsou důvodem odkladu asi o měsíc silné deště.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městečko Hasankeyf

Městečko Hasankeyf | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Ekologičtí aktivisté, kteří se v posledních několika letech snažili výstavbě přehrady zabránit, zahájili kampaň na sociálních sítích nazvanou Ještě není pozdě pro Hasankeyf.

Ve středu se také konal v Hasankeyf další protest proti přehradě, při němž byly podle opozičního tureckého serveru Ahval zadrženy tři desítky lidí. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn. Protest zorganizovala opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), většinu z asi 6000 obyvatel oblasti kolem Hasankeyfu totiž tvoří Kurdové.

12 000 let staré turecké město zmizí pod hladinou přehrady. Protesty vláda zakázala

Číst článek

Přehrada Ilisu na řece Tigris se začala stavět v roce 2006. Její stavba se ale zpozdila i kvůli tomu, že se z projektu v roce 2009 stáhli švýcarští, rakouští a němečtí investoři právě kvůli nedostatečným zárukám ohledně ochrany životního prostředí i kulturního dědictví. Městečko Hasankeyf je od roku 1981 přírodní rezervací a občanské iniciativy léta marně naléhají na úřady, aby zažádaly o zapsání na seznam památek UNESCO.

Obhajoba projektu

Turecká vláda projekt hájí s tím, že přinese na 10 000 pracovních míst, přispěje k rozvoji tamního zemědělství a podpoří cestovní ruch. Kritici ale namítají, že turistiku v oblasti projekt naopak zruinuje, když se zaplaví četné památky. Pod vodou se totiž ocitnou i archeologická naleziště, která ještě ani nebyla důkladně prozkoumána. V Hasankeyfu tak zmizí zdobené mešity, islámské hroby či jeskynní svatyně.

Některé památky ale přežijí díky asi dvoukilometrovému přesunu na místo, kde má vzniknout „archeologický park“. Ten se má podle očekávání úřadů stát turistickou atrakcí. Už před dvěma lety bylo například při rozsáhlé operaci přemístěno mauzoleum Zeynela Beye, postavené v 15. století.

Ekologové kritizují projekt přehrady Ilisu i proto, že se tak změní biodiverzita v regionu a vymizí některé druhy flory a fauny. V ohrožení tak podle nich bude například eufratská želva či čejka černoprsá.

Aktivisté bojující proti přehradě Ilisu se snažili výstavbu zastavit soudně, turecké soudy, včetně ústavního, ale jejich stížnosti zamítly. Výstavbu kritizoval i sousední Irák, jehož úřady se obávají o vliv přehrady na tok řeky Tigris.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme