Merkelovou v čele vlády nevystřídá. Šéfka německé CDU nepovede stranu do parlamentních voleb

Annegret Krampová-Karrenbauerová se příští německou kancléřkou nestane. Nepůjde tak ve stopách Angely Merkelové. Šéfka křesťanských demokratů (CDU) Krampová-Karrenbauerová totiž nepovede svou stranu do parlamentních voleb. Informovala o tom v pondělí agentura DPA s odvoláním na vedení CDU.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka německé CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. | Zdroj: ČTK / AP

Annegret Krampová-Karrenbauerová zdůvodnila svoje rozhodnutí tím, že je proti tomu, aby strana CDU spolupracovala na jakékoli úrovni s radikální stranou Alternativa pro Německo (AfD).

Den premiérem. Durynský předseda vlády rezignoval, uspěl totiž i díky hlasům extremistické AfD

Číst článek

„Existuje nevysvětlitelný vztah mezi částmi CDU a AfD,“ řekla podle agentury DPA Krampová-Karrenbauerová.

Krok Krampové-Karrenbauerové souvisí s politickou krizí v Durynsku, kde se minulý týden předsedou regionální vlády stal Thomas Kemmerich (FDP) díky hlasům svobodných demokratů, CDU a právě AfD. Bylo to poprvé, co AfD podpořila premiéra v některé spolkové zemi. Křesťanští i svobodní demokraté přitom dlouho zdůrazňovali, že spolupráce s populistickou AfD nepřichází v úvahu.

Budou volby?

Bývalý šéf německé sociální demokracie (SPD) Sigmar Gabriel je přesvědčen, že po oznámené rezignaci předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové čekají Německo předčasné volby. Politici CDU hovoří o nezvykle vážné situaci pro stranu. Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) zase požaduje rezignaci kancléřky Angely Merkelové (CDU). 

„Domnívám se, že to nebude dlouho trvat a budou nové volby,“ řekl Gabriel listu Bild. Konec Krampové-Karrenbauerové, která se nebude ani ucházet o post kancléřky, je podle něj logickým důsledkem toho, že se nedokázala prosadit v Durynsku, kde proti její vůli křesťanští demokraté hlasovali pro kandidáta na ministerského předsedu, jehož podpořila také AfD. Německo podle Gabriela nyní zažívá konec druhé velké lidové strany.

Krampová-Karrenbauerová se šéfkou CDU stala v prosinci 2018, kdy v této funkci nahradila kancléřku Angelu Merkelovou, a od loňského července je ministryní obrany. Merkelová se v pondělí 10. února podle agentury DPA vyslovila pro to, aby Krampová-Karrenbauerová ministryní zůstala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme