Kandidátka německých Zelených čelí obvinění z plagiátorství. ‚Použila formulace, které nejsou její‘

Kandidátka německých Zelených na post spolkové kancléřky Annalena Baerbocková čelí obvinění z plagiátorství. Rakouský mediální analytik Stefan Weber na svém blogu napsal, že Baerbocková při psaní své knihy použila formulace, které nejsou její. Informovala o tom v úterý agentura DPA.

Berlín/Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Annalena Baerbocková během televizní debaty

Annalena Baerbocková během televizní debaty | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

„Přísně vzato jde o porušení autorských práv,“ napsal Weber, který působí na Vídeňské univerzitě a Vídeňské technické univerzitě. Plagiátorstvím se zabývá i profesně.

Mluvčí Zelených Weberovo tvrzení označil za pokus o zničení pověsti političky, napsala DPA.

Politolog Merkel o populismu: Dnešek nepřeje sociální demokracii, výhra Le Penové by byla katastrofou

Číst článek

Kniha nazvaná „Nyní. Jak obnovíme zemi“ vyšla 21. června. DPA uvádí, že nejde o akademický text, pro který by platila přísná kritéria vědecké práce. Baerbocková v ní představuje politické koncepty své strany a doplňuje je osobními poznatky. Poznámkový aparát v knize nepoužívá.

Mediální vědec Weber našel podobnosti mezi některými pasážemi v knize Baerbockové a textech, které vyšly v týdeníku Der Spiegel, které napsal jistý americký politolog nebo jež vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání.

Christian Schertz, advokát se specializací na mediální právo najatý Zelenými řekl, že žádné porušení autorských práv nezjistil. V knize Baerbockové se podle něj vyskytují pasáže, které „nejsou ničím jiným než interpretací všeobecně známých faktů a politických názorů“. Nakladatelství Ullstein-Verlag, které knihu vydalo, uvedlo, že kniha prošla důkladnou redakční kontrolou.

Nepřesnosti v životopise

Pro Baerbockovou jde o další nepříjemnost několik měsíců před parlamentními volbami. Před časem se ukázalo, že ve svém životopise uvedla několik nepřesností, týkaly se jejího členství v různých organizacích. Vysvětlovat musela politička také nepřiznané vánoční bonusy, které jí vyplácela její strana.

Podle portálu bundestagswahl-2021.de se v současnosti největší podpoře ze všech německých stran těší konzervativní unie CDU/CSU, volilo by ji asi 28,4 procenta lidí. Bývalá předsedkyně CDU a kancléřka Angela Merkelová ovšem po čtyřech funkčních obdobích již v září nekandiduje.

Druzí jsou v průzkumech Zelení se skoro 21procentní podporou, třetí pak sociální demokraté, kterým by hlas dalo 15,5 procenta lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme