‚Běž za svým cílem!’ Slovenská dívka z chudých poměrů dřív běhala jen v balerínkách, teď vyhrává mistrovství

Loni na podzim vyvolala fotografie Annamárie Horváthové na Slovensku nečekanou vlnu solidarity. Zachycovala dívku na stupínku pro vítěze, na nohou přitom běžkyně místo sportovních bot měla jen obyčejné balerínky. Vhodnou obuv si totiž nemohla dovolit. Lidé se v reakci na snímek rozhodli dívce pomoci. Dnes už Annamária běhá ve sportovních botách – a dokonce sklízí úspěchy.

Moldava nad Bodvou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie závodnic, kde na stupních vítězů stojí třináctiletá dívka v balerínkách, vzbudila neobvyklou pozornost na slovenských sociálních sítích loni v září. Tehdy třináctiletá Annamária Horváthová je na ní zachycena na akci Běh pro zdraví v Moldavě nad Bodvou, kde předběhla některé závodnice o celé kolo. Na nohou přitom na rozdíl od ostatních měla jen obyčejné balerínky.

Jak tehdy serveru iROZHLAS.cz řekla ředitelka volnočasového centra CVrČek Mária Tóthová, která snímek zveřejnila, pochází dívka ze sociálně slabší rodiny, a sportovní obuv si proto nemohla dovolit. Příspěvek vzápětí vzbudil vlnu solidarity. Lidé malé běžkyni nabídli finanční podporu i nové boty.

Dívka na Slovensku vyhrála závod v balerínkách. Její výkon vyvolal nečekanou vlnu solidarity

Číst článek

Annamária se díky pomoci brzy pustila do trénování a dalších závodů. Balerínky vyměnila za růžové sportovní boty.

„Dnes už jsou značně opotřebované, mají za sebou nespočet tréninků, množství naběhaných kilometrů a mnoho tvrdé práce,“ popisuje ředitelka centra Mária Tóthová pro web Učitelské noviny a vyjmenovává Annamáriiny úspěchy.

Dívka je nyní členkou atletického klubu a závodní kariéru v něm odstartovala loni na podzim, kdy na mistrovství východního Slovenska v přespolním běhu doběhla na trati 1000 m druhá. Další úspěch následoval na mistrovství Slovenska v přespolním běhu v Dudincích, kde její tým v bodování družstev získal 1. místo.

Zima ji neodradila

„Vše pokračovalo. Drželi jsme palce, aby ji zima neodradila, a protože se rodina běžkyně přestěhovala z města do osady, hledali jsme řešení, aby nemusela chodit tolik kilometrů po škole do osady a zpátky na tréninky,“ přibližuje dále Tóthová.

Zima ale Annamárii nezastavila. Dívka se už 10. února v Bratislavě účastnila Mistrovství východoslovenského atletického svazu. „Znovu jsme balili a čekali, jak to dopadne. Dopadlo to skvěle! Stala se mistryní! Annamária vyhrála závod starších žaček v běhu na 800 metrů a skončila druhá v běhu na 300 metrů,“ vyjmenovává úspěchy ředitelka centra a uzavírá vzkazem: „Běž, naše Annamárie, běž za svým cílem, jak je ti souzené. Vyhrávej, a hlavně buď vždy šťastná!“ Ať už podle ní příběh skončí jakkoliv, už nyní je skvělý, protože dokázal spojit mnoho lidí, kteří byli ochotni chudé dívce pomoci.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme