Annan a Powell jedou do Súdánu řešit humanitární katastrofu

Humanitární situace v Súdánu je katastrofální. Prohlásil to generální tajemník OSN Kofi Annan, který kvůli tomu do Súdánu odlétá. O etnických čistkách v provincii Darfúr, při nichž opustilo své domovy přes milion lidí, chce se súdánskými představiteli jednat i ministr zahraničí Spojených států Collin Powell.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: OSN

Powell přijíždí do Súdánu v době, kdy krize v Darfúru vrcholí. Arabské milice podporované vládou v Chartúmu stále nesložily zbraně a ohrožují černošské obyvatelstvo v oblastech hraničících se sousedním Čadem. Právě tam už uteklo na 150 tisíc lidí, další statisíce zůstávají bez přístřeší.

Pomoci se jim snaží humanitární organizace včetně Světového potravinového programu. I jejich pracovníci jsou ale v ohrožení života. Kofi Annan proto vyzývá súdánskou vládu, aby zajistila jejich bezpečnost i dopravu potravin a léků do Darfúru.

Svět nyní stojí před otázkou, zda etnické čistky označit za genocidu. V takovém případě by totiž musely zasáhnout mezinárodní jednotky. V každém případě považuje generální tajemník OSN krizi v Súdánu za největší humanitární katastrofu současnosti.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme