Annan obvinil USA a Británii, že tolerovaly pašování ropy z Iráku

Generální tajemník OSN Kofi Annan trvá na tom, že program výměny irácké ropy za humanitární pomoc neprovázela korupce. Annan přitom obvinil Spojené státy a Velkou Británii, že tolerovaly pašování ropy z Iráku do sousedního Turecka a Jordánska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: Jan Vytopil

"Velká část peněz, které šly do kapsy Saddámovi, pocházela z pašování ropy, tedy mimo program ropa za potraviny. A dělo se tak před očima Američanů a Britů. Dost možná, že právě oni přesně věděli o co jde, ale rozhodli se zavřít oči před pašováním do Turecka a do Jordánska, protože šlo o jejich spojence," řekl Annan.

Londýn takové obvinění rozhodně odmítá. Náměstek britského ministra zahraničí Bill Rammell zdůraznil, že mezinárodní vyšetřovací komise vedená Paula Volckerem zatím kritizuje v souvislosti s Irákem právě vedení OSN.

Program ropa za potraviny fungoval v letech 1996 až 2003 a zahrnoval omezený vývoz ropy z Iráku, který mohl za utržené peníze nakupovat potraviny a léky. Na program dohlížel zvláštní výbor OSN.

Denisa Novotná, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme