Annan obvinil USA a Británii, že tolerovaly pašování ropy z Iráku

Generální tajemník OSN Kofi Annan trvá na tom, že program výměny irácké ropy za humanitární pomoc neprovázela korupce. Annan přitom obvinil Spojené státy a Velkou Británii, že tolerovaly pašování ropy z Iráku do sousedního Turecka a Jordánska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: Jan Vytopil

"Velká část peněz, které šly do kapsy Saddámovi, pocházela z pašování ropy, tedy mimo program ropa za potraviny. A dělo se tak před očima Američanů a Britů. Dost možná, že právě oni přesně věděli o co jde, ale rozhodli se zavřít oči před pašováním do Turecka a do Jordánska, protože šlo o jejich spojence," řekl Annan.

Londýn takové obvinění rozhodně odmítá. Náměstek britského ministra zahraničí Bill Rammell zdůraznil, že mezinárodní vyšetřovací komise vedená Paula Volckerem zatím kritizuje v souvislosti s Irákem právě vedení OSN.

Program ropa za potraviny fungoval v letech 1996 až 2003 a zahrnoval omezený vývoz ropy z Iráku, který mohl za utržené peníze nakupovat potraviny a léky. Na program dohlížel zvláštní výbor OSN.

Denisa Novotná, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme