Annan odvolal kvůli irácké ropě vysoké diplomaty OSN

Generální tajemník OSN Kofi Annan odvolal dva vysoké diplomaty Spojených národů Benona Sevana a Josepha Stephanidese, spojované se skandálem kolem programu ropa za potraviny. Podle Annanova mluvčího bylo proti oběma zahájeno disciplinární řízení. Sevan řídil v minulosti program prodeje irácké ropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan | Foto: Jan Vytopil

Podle zprávy z minulého týdne se Sevan dostával do střetu zájmů a požádal Irák, aby dal při prodeji ropy přednost malé švýcarské společnosti African Middle East Petroleum Company. Ta na zakázce vydělala 1,5 milionu dolarů, Sevan se machinacemi údajně obohatil až o 160 tisíc dolarů.

Stephanides byl vedoucím sankčního výboru OSN a ovlivňoval výběr inspekce humanitárních dodávek do Iráku ve prospěch společnosti Lloyd's Register Inspection. Oba muži byli sice odvoláni z funkcí, avšak byly jim ponechány platy. Diplomatická imunita jim bude odebrána v případě, že proti nim bude vznesena obžaloba.

Program ropa za potraviny byl v platnosti v letech 1996 až 2003 a měl zmírnit dopad embarga, jež bylo na Irák uvaleno za invazi do Kuvajtu v roce 1990. Irák musel prodávat ropu pod dohledem OSN a přednostně nakupovat potraviny a humanitární potřeby pro obyvatele.

Okolnosti kolem programu vyšetřuje komise, kterou vede někdejší šéf americké centrální banky Paul Volcker. Závěrečná zpráva má být vydána v létě.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme