Annan: OSN se nenechá zastrašit, zůstáváme

Další jména na seznamu obětí - tak vypadá Bagdád den po atentátu na tamní sídlo OSN. Podle oficiálních údajů bombový útok nepřežilo nejméně 20 lidí a možná až 100 dalších je zraněno. Záchranáři prohledávající trosky budovy se ale obávají, že obětí zavalených ruinami bude více. Mezi mrtvými je i zvláštní vyslanec Organizace spojených národů v Iráku Sergio Vieira de Mello. Přestože původně chtěla OSN vyvézt všechny své zahraniční zaměstnance z Bagdádu do Jordánska, mise v Bagdádu zůstane. OSN se nenechá zastrašit, prohlásil generální tajemník světové organizace Kofi Annan.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky budovy OSN

trosky budovy OSN | Zdroj: ČTK

Kancelář zvláštního vyslance Spojených národů Sergia de Mello byla v epicentru výbuchu silné nálože, kterou k sídlu OSN přivezl neznámý pachatel v nákladním automobilu včera odpoledne. Pětapadesátiletý brazilský diplomat zůstal čtyři hodiny v troskách a zpočátku komunikoval se záchranáři. Po třech hodinách se odmlčel. Šéf diplomacie Evropské unie Javier Solana ho vyzdvihl jako velkého bojovníka za mír. Podle Marka Browna, šéfa rozvojové kanceláře OSN, byl de Mello legendou celé organizace.

Záchranáři stále pátrají po osobách uvězněných v troskách budovy. Zatím vyprostili z trosek 17 mrtvých, agentura Reuters píše o 20, dalších asi 100 lidí je zraněno. Mezi oběťmi nejsou podle koordinátorky Čechů působících v Iráku Janiny Hřebíčkové žádní naši občané. Ostatní pracovníci OSN jsou průběžně evakuováni do jiných budov.

Sebevražedný atentát v budově plné lidí

Jak Radiožurnálu řekl člen naší mise v Bagdádu Alexandr Tolčinský, výbuch otřásl budovou hotelu Canal, kde fungovala místní pobočka OSN, ve tři čtvrti na pět tamního času. V době sebevražedného atentátu bylo v budově, jejíž dvě patra se zřítila, několik stovek lidí. Mimo jiné tam probíhala pravidelná tisková konference OSN.

K útoku se nikdo nepřihlásil. Podle šéfa americké civilní správy v Iráku Paula Bremera se atentátníkům podařilo do Iráku proniknout ze Sýrie. Jiný zdroj blízký iráckým úřadům uvedl, že za útokem stojí příznivci Saddáma Husajna.

Odborníci však poukazují na to, že se irácký odboj stupňuje a je stále lépe organizovaný. Někteří se domnívají, že za nejnovějším útokem musí být profesionálové, a nevylučují, že jsou to zbytky bývalé armády nebo bezpečnostních složek svržené vlády.

Svět i OSN zděšeni

Generální tajemník OSN Kofi Annan kvůli útoku přerušil dovolenou a okamžitě se vrátil do New Yorku. Prezident USA George Bush řekl, že se podobnými akcemi "civilizovaný svět nedá zastrašit", a slíbil OSN pomoc při obnově iráckého pracoviště.

Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan je útokem šokován. Podle něj ale mohou podobné útoky pouze posílit vůli k rekonstrukci země a neodradí OSN od tohoto záměru. Je politováníhodné, že k tomuto útoku došlo vůči organizaci, jejímž cílem je v této těžké době pomoci iráckému obyvatelstvu a nemá v oblasti žádné vojenské síly, řekl Jan Kavan.

Moskva atentát pojmenovala barbarským činem a vyzvala k rozšíření mezinárodní spolupráce při obnově Iráku. Britský ministr zahraničí Jack Straw považuje útok za naprosto bezcitný čin a slíbil, že Británie všemi prostředky pomůže správě Iráku dopadnout viníky.

Markéta Kaclová, Alexander Tolčinský, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme