Annan vyzývá k radikální reformě OSN

K přijetí nejradikálnější reformy OSN vyzývá generální tajemník Organizace spojených národů Kofi Annan. Jedině tak bude organizace podle něj sto čelit konfliktům, terorismu a chudobě a lépe prosazovat lidská práva. Jedním z hlavních návrhů je vytvoření "Rady pro lidská práva" jako nového mocného orgánu, který by nahradil kritizovanou ženevskou Komisi OSN pro lidská práva. Zveřejněná zpráva také požaduje změny ve složení a pravomocech Rady bezpečnosti a opatření proti hrozbě terorismu, zvláště jaderného.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan

Kofi Annan | Foto: Jan Vytopil

Generální tajemník OSN Kofi Annan vystoupil před 191 členy Valného shromáždění OSN. Mělo by jít o nejrozsáhlejší a dlouho odkládanou reformu v 60leté historii organizace, který má pomoci OSN lépe čelit konfliktům, terorismu, chudobě a prosazovat lidská práva. Nejvíc se mluví o navrhovaném rozšíření Rady bezpečnosti v kategorii stálých a nestálých členů, ale podle českého velvyslance při OSN Hynka Kmoníčka by bylo velkou chybou reformu omezovat jen na Bezpečnostní radu. Jde o reformu veškerých orgánů OSN. "Rozvojových programů, hospodářské a sociální rady, založení speicálního fondu pro mírové operace a soudním dvorem." Asi 10 nejdůležitějších návrhů, které mají širší podporu mezi členskými státy vytvoří hlavní tělo diskuse na setkání hlav států, které je naplánováno na září do New Yorku. Důležité je také posílení interní kontroly a zpřísnění trestů za korupci a sexuální skandály.

Rada bezpečnosti vznikla na troskách druhé světové války. Pět zemí označených za vítěze války v roce 1945 se stalo stálými členy s právem veta, zatímco dalších deset nestálých členů z jednotlivých kontinentů se střídá po dvou letech. Tehdejší nepřátelské státy Německo a Japonsko se však nyní staly aktivními členy mezinárodního společenství, ve kterém se výrazně zvýšila i role rozvojových států.

Reformy mají podle komentářů udržet OSN jako hlavní fórum, kde se bude rozhodovat o světové bezpečnosti, a také mají zaručit, aby si OSN podržela dominantní postavení v záležitostech rozvoje. Stejně tak mají zamezit dalším skandálům, jako byla korupce v programu ropa za potraviny či sexuální zneužívání příslušníky mírových jednotek OSN v Africe.

Význam světové organizace také oslabilo rozhodnutí Spojených států podniknout invazi Iráku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme