Anonym na Facebooku pranýřuje rozmařilost italských politiků

Dluhová krize postihla i Itálii. Zatímco si většina obyvatel musí utahovat opasky, politici se svých značných privilegií odmítají vzdát. Změnit to má internetová petice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím, Itálie

Řím, Itálie | Foto: David Vávra

Neznámý člověk založil na Facebooku stránku, kde zveřejňuje podrobnosti o rozmařilém životě politiků za státní peníze. Tvrdí o sobě, že posledních patnáct let pracoval jako asistent v parlamentu. Stránku si oblíbilo již více než 300 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska hovoří o nezodpovědném chování italských politiků

Italská veřejnost je kvůli plýtvání pobouřená tím spíše, že parlament nedávno schválil úspory ve výši skoro 50 miliard eur. Italové tak například budou muset při návštěvě doktora platit 25 euro.

Ministr financí Giulio Tremonti sice navrhoval omezení poslaneckých mezd a zrušení dalších výhod, poslanci ale do úsporného balíčku neprosadili žádné škrty, které by se dotkly jich samotných.

Výhody italských politiků jsou přitom ve srovnání s jinými zeměmi skutečně mimořádné. V průměru stojí Italy jeden poslanec pětinásobek částky, kterou platí za jednoho člena parlamentu Američané.

Italští poslanci létají zadarmo i s celými rodinami, dostávají velké slevy při nákupu vozu nebo mobilního telefonu a ochranka namísto dohlížení na bezpečnost nezřídka vozí jejich manželky na nákupy.

Úsporná opatření parlament schválil v obavě, aby se Itálie nevydala ve stopách Řecka. Deficit státního rozpočtu je sice nižší než u většiny států eurozóny, země má ale druhý nejvyšší dluh hned po Řecku, což se nelíbí především investorům.

Ondřej Houska, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme