Šéf kanadské dolní komory prohlásil ukrajinského nacistu za hrdinu. Lituji toho, omluvil se

Předseda dolní komory kanadského parlamentu Anthony Rota se omluvil, že při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanadě vzdal hold 98letému ukrajinskému imigrantovi, který za druhé světové války bojoval na straně nacistů. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda dolní komory kanadského parlamentu Anthony Rota

Předseda dolní komory kanadského parlamentu Anthony Rota | Foto: Blair Gable | Zdroj: Reuters

Rota na pátečním zasedání parlamentu uvítal kanadského občana ukrajinského původu Yaroslava Hunku a ocenil ho jako „ukrajinsko-kanadského veterána druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům, a ukrajinského a kanadského hrdinu“.

Ocenění Hunky ze strany předsedy Poslanecké sněmovny odsoudila v neděli židovská organizace pro lidská práva Přátelé Střediska Simona Wiesenthala a vyzvala Rotu k omluvě.

(Rotovy) výroky „ignorují fakt, že Hunka byl členem 14. granátnické divize SS, nacistické jednotky, jejíž zločiny proti lidskosti během holokaustu jsou dobře zdokumentované“, uvedla organizace.

„To, že válečný veterán, který sloužil v nacistické jednotce, byl v parlamentu oceněn potleskem vstoje, je šokující,“ dodala organizace.

SS Galizien

Divize SS Galizien, což bylo označení pro 14. granátnickou divizi SS, byl útvar původně vytvořený z haličských dobrovolníků ukrajinského původu, který bojoval na straně Německa proti Rudé armádě.

Rota se v neděli za své vyjádření omluvil a uvedl, že ocenění ukrajinského rodáka v parlamentu byla jeho iniciativa. Hunka prý totiž pochází z jeho volebního obvodu. „Později jsem se dozvěděl nové informace, takže toho nyní lituji,“ prohlásil. „Především bych se chtěl omluvit židovským komunitám po celé Kanadě a ve světě,“ dodal.

Kanadský premiér Justin Trudeau se od záležitosti distancoval. Uvedl přitom, že on ani ukrajinská delegace nebyli o pozvání Yaroslava Hunky do parlamentu informováni.

Opoziční předák Pierre Poilièvre nicméně vládu kritizoval za „závažnou chybu“. „Odbor protokolu premiérovy kanceláře nese odpovědnost za schvalování všech hostů a programu státních návštěv tohoto typu,“ uvedl šéf konzervativců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme