Antiglobalisté kritizují bezpečností opatření v Heiligendammu

Odpůrci globalizace protestují proti zákazu demonstrací u bezpečnostního plotu, který chrání dějiště summitu skupiny G8 v severoněmeckém Heiligendammu. Považují to za porušení svobody shromažďování. I řada německých politiků považuje rozhodnutí policie v Meklenbursku za přehnané.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německá policie

německá policie | Foto: Jiří Hošek

Podle spolkové vlády jde ale především o zajištění klidného průběhu vrcholné schůzky. Policejní ředitelství v Rostocku zakázalo od 30.května do 8.června všechna veřejná shromáždění pod otevřeným nebem, která by se konala v okruhu dvou set metrů od bezpečnostního plotu.

Sdružení Attac, které bojuje proti globalizaci, mluví o stejných poměrech, jež panují v Rusku. "Považujeme to za porušení principů právního státu. Světová ekonomika se globalizuje, ale my v Německu budeme na hranicích odpůrce tohoto procesu odchytávat. Pořád ale věříme, že tu máme právní stát a že u soudu, stejně jako v případě jiných, původně zakázaných demonstrací, nakonec uspějeme," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Sven Giegold ze sdružení Attac.

To už proti zákazu demonstrovat podniklo právní kroky. Podle bývalého ministra vnitra Gerharta Bauma má žaloba antiglobalistů slušnou naději na úspěch. Úsilí aktivistů se rozhodl podpořit někdejší generální tajemník CDU Heiner Geissler, který demonstrativně vstoupil do řad Attacu.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme