Další antisemitský útok ve Francii. Ve Štrasburku vandal poškodil pomník na místě někdejší synagogy

Neznámý vandal poškodil v noci na sobotu pomník, který stojí na místě bývalé synagogy ve Štrasburku. Zástupce radnice tohoto východofrancouzského města čin označil za nový akt antisemitismu. Ve Francii v poslední době přibývá antisemitských činů. Minulý týden kdosi poškodil židovský hřbitov severozápadně od Štrasburku.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poničené hroby na hřbitově poblíž Štrasburku z února 2019. | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

Kamennou desku, která stojí na Kléberově nábřeží poblíž štrasburského hlavního nádraží, kdosi v noci na sobotu svrhnul z podstavce. Stéla z leštěného mramoru nese nápis: Zde stávala od roku 1898 štrasburská synagoga zapálená a zbořená nacisty 12. září 1940.

„Zjevně se jedná o nový antisemitský čin v našem městě,“ napsal na facebooku štrasburský místostarosta Alain Fontanel. „Uděláme spolu s policií vše, co je v našich silách, abychom zadrželi ty, kteří jsou za to zodpovědní,“ dodal.

Hákové kříže i nápisy v němčině. Na židovském hřbitově nedaleko Štrasburku někdo zneuctil 96 hrobů

Číst článek

Synagogu na Kléberově nábřeží, známou také jako Nová synagoga, vybudovali ve Štrasburku v roce 1898 v novorománském stylu. V roce 1940 - po připojení Alsaska k německé říši - ji nacisté několikrát zapálili a pobořili. Zbytky stavby odpálili v roce 1941.

Vzestupný trend

Ve Francii v poslední době narůstá počet antisemitských činů. Minulý týden pobouření vyvolal incident z východofrancouzské obce Quatzenheim, která leží jen několik kilometrů severozápadně od Štrasburku. Neznámí vandalové tam pomalovali hákovými kříži a nápisy v němčině desítky hrobů na židovském hřbitově.

‚Co Židé pociťovali subjektivně, potvrdila statistika.‘ Antisemitismus je v části Evropy opět na vzestupu

Číst článek

O několik dní později se ve 14. pařížském obvodu našly na desítce budov antisemitské nápisy a hákové kříže. Pobouření vyvolaly také antisemitské urážky na adresu konzervativního filozofa a syna polských přistěhovalců Alaina Finkielkrauta, které padly v polovině února během demonstrace hnutí žlutých vest v Paříži.

Francouzský prezident Emmanuel Macron jakékoli projevy antisemitismu ostře odsoudil a ohlásil několik opatření v boji proti němu.

Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, tedy o 75 procent více, než v roce předchozím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme