Fyzické útoky, vyhrožování i urážky. Rakousko loni zaznamenalo rekordních 585 antisemitských incidentů

Počet nahlášených antisemitských projevů, hrozeb a útoků loni v Rakousku dosáhl 585. To je nejvíc za 19 let, kdy tuto statistiku židovská obec v Rakousku zpracovává. Nárůst o zhruba šest procent oproti předchozímu roku souvisí mimo jiné s pandemií covidu-19, napsala židovská obec ve své zprávě.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle rakouské židovské obce bylo loni hlášeno 11 fyzických útoků, 22 případů vyhrožování, 53 případů poškození majetku, 135 paušalizujících antisemitských vyjádření a 364 urážek | Foto: Chris Yunker (Flickr.com CC BY 2.0) | Zdroj: Flickr.com

Zatímco na počátku pandemie bylo zaznamenáno jen málo případů antisemitských incidentů, skokový nárůst nastal v listopadu, kdy se rozhořely protesty proti opatřením vlády kvůli pandemii.

Vídeňská policie vyšetřuje útok na rabína. Žena ho ohrožovala nožem a křičela antisemitské nadávky

Číst článek

„Zvláště na internetu a na mnoha demonstracích se šířily bezuzdné antisemitské lži,“ napsal šéf židovské obce v Rakousku Oskar Deutsch. Protestů se účastnili i lidé s Davidovými hvězdami na prsou, čímž se demonstranti snažili srovnávat svou situaci se stigmatizací Židů nacisty za druhé světové války.

Zhruba 40 procent případů antisemitských projevů nebo útoku se odehrálo na pozadí politického pravicového extremismu, 15 procent naopak vzešlo z krajní levice a u 13 procent takových projevů byly zjištěny islamistické motivy.

V roce 2020 bylo v Rakousku hlášeno 11 fyzických útoků na Židy, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2019. V srpnu byl mimo jiné napaden šéf židovské obce ve Štýrském Hradci.

Podle rakouské židovské obce bylo kromě toho loni hlášeno 22 případů vyhrožování, 53 případů poškození majetku, 135 paušalizujících antisemitských vyjádření a 364 urážek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme