Po příchodu Muska na Twitter dvojnásobně vzrostl počet příspěvků s antisemitským podtextem

Nový výzkum odhalil více antisemitských projevů na Twitteru. Záplavu rasistických příspěvků na sociální síti následuje zjištění další vlny nenávistných projevů. Souvisí to s absolutní svobodou slova, kterou zavedl miliardář a nový šéf platformy Elon Musk.

Tento článek je více než rok starý.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk a Twitter

Elon Musk s logem Twitteru na obličeji | Zdroj: Reuters

Měsíc před změnou vedení, kdy nahradil výkonného ředitele Paraga Agrawala miliardář Elon Musk, vykazoval Twitter průměrně 6 204 antisemitských tweetů na týden. Po převzetí sociální sítě se týdenní průměr antisemitských tweetů zvýšil na 12 762, což představuje více než dvojnásobný vzrůst.

Nová data přináší tým z firmy CASM Technology a z organizace Institute for Strategic Dialogue. Výzkum publikoval v pondělí server The Conversation.

Antisemitismus ale neroste pouze na Twitteru. Liga proti hanobení (the Anti-Defemation League) vypozorovala v roce 2021 nejvíce incidentů s antisemitským základem od roku 1979. Antisemitické aktivity zaznamenaly růst jak v Americe, tak ve Velké Británii. V Německu stoupla protižidovsky zaměřená kriminalita o 29 procent za dobu pandemie.

Příspěvky hledala AI 

Tým k vyhodnocování dat využíval AI (umělá inteligence) s kombinací 22 různých algoritmů pro vyhledávání nenávistného obsahu. Ta pak prošla přes milion tweetů které obsahovaly slova, fráze nebo nadávky související s antisemitismem.

Tým předpokládá, že tento model učinil správné rozhodnutí ve zhruba 75 procentech případů a že se mu nepodařilo určit všechna klíčová slova, která by měla umělá inteligence vyhledat.

Algoritmus našel nejčastější cíle antisemitských projevů. S 19 000 tweety na své jméno byl nejčastěji zmiňován investor George Soros. Dále rapper Ye (Kanye West), který napsal řadu antisemitských tweetů poté, co mu Elon Musk obnovil twitterový účet.

Musk se omluvil bývalému zaměstnanci Twitteru za necitlivé tweety. Předtím ho propustil a pomluvil

Číst článek

Kolem 4000 takto nenávistných tweetů se přímo týkalo ruské invaze na Ukrajinu. Některé tvrdily, že konflikt způsobili židé, jiné že židé tajně přiměli USA k podpoře Ukrajiny. Část antisemitských příspěvků pak směřovala přímo na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyho, který je žid.

Působení Muska

Elon Muska nastoupil do vedení Twitteru 27. října 2022 a hned se distancoval proti trendu sociálních sítí stále zavádět nová pravidla pro boj s nenávistnými příspěvky. 

S Muskovou novou iniciativou tak byla zrušena Rada pro důvěru a bezpečnost Twitteru a více než polovina dalších zaměstnanců byla propuštěna nebo odvolána.

Přestože Musk propagoval absolutní svobodu slova, později zdůraznil, že nenávistné a negativní příspěvky nebude možné objevit jinak, než přímým vyhledáním. Navíc z nich nepoplynou žádné příjmy jako například v souvislosti s reklamou. 

Po 45 dnech se výzkumníci pokusili zjistit, co se se sledovanými antisemitskými tweety stalo. Přišli na to, že ze sítě bylo odstraněno 8,5 procent příspěvků.

Iniciativa Twitteru je pouze jednou z cest, jak může příspěvek z platformy zmizet. Mimo jiné jej může uživatel odebrat i sám.

Jakub Jirásek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme