Antivirové společnosti varují před novou kybernetickou hrozbou. Vir napadl energetiku Kyjeva

Dvě antivirové bezpečnostní společnosti, slovenský ESET a americká Dragos, analyzovaly škodlivý kód, který může narušit chod důležité infrastruktury. Společnosti v pondělí uvedly, že tento nebezpečný virus dokáže v počítačích rozvodných sítí vypínat dodávky elektrického proudu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eset analyzoval virus, který zřejmě napadl energetiku Ukrajiny. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Unsplash | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Analýzy škodlivého programu, jenž ESET detekoval jako Win32/Industroyer, ukázaly, že loni v prosinci měl na svědomí výpadek elektrické energie v ukrajinském hlavním městě Kyjevu. Pozměněné formy tohoto malwaru by ale podle odborníků dokázaly zaútočit i na jiné infrastruktury.

ESET na svém webu uvedl, že analytici zjistili, že Industroyer je schopen ovládat spínače a jističe elektrické sítě. Používá protokoly průmyslové komunikace, které jsou po celém světě běžné pro infrastruktury napájení, systémy řízení dopravy a jiné kritické infrastruktury.

Potenciální dopad této hrozby se může pohybovat od jednoduchého vypnutí rozvodu elektrické energie přes kaskádovité poruchy až po vážnější poškození zařízení.

'Celou síť státu nevypne'

„Schopnost škodlivého kódu Industroyer přetrvávat v systému a přímo zasahovat do provozu průmyslového hardwaru z něj činí největší hrozbu od Stuxnetu, který v roce 2010 úspěšně napadl íránský jaderný program. Aktuálně jde o nejnebezpečnější škodlivý software zaměřený na průmyslové řídicí systémy," uvedl vedoucí výzkumník společnosti ESET Anton Cherepanov.

Zakladatel antivirové firmy Dragos Robert Lee nicméně podle agentury Reuters uvedl, že tento nebezpečný software, Američany označený jako Crash Override, dokáže několik dní vypínat proud v určité části rozvodné sítě, nikoli však celou síť státu.

Společnost Dragos podle agentury AFP virus spojila se skupinou ruských počítačových pirátů Sandworm, údajně napojenou na ruskou vládu. Ukrajina z útoků na své energetické sítě obvinila Rusko. Nicméně ani Dragos ani ESET nevědí, kdo za touto akcí skutečně stál. Moskva opakovaně zdůraznila, že s tím nemá nic společného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme