Zpřístupněte jadernou elektrárnu v Záporoží mezinárodním inspektorům, požaduje šéf OSN

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí apeloval na zpřístupnění Záporožské jaderné elektrárny mezinárodním inspektorům poté, co se o víkendu objevily zprávy o novém ostřelování areálu na jihovýchodě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Ukrajiny v sobotu ruská palba zasáhla skladiště vyhořelého jaderného paliva a zranila jednoho pracovníka. Ruská strana obvinění odmítá.

Tokio/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf OSN António Guterres v Japonsku

Šéf OSN António Guterres v Japonsku | Foto: Issei Katao | Zdroj: Reuters

„Jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedná záležitost,“ řekl Guterres. K tématu se vyjádřil při návštěvě Japonska, kde se předtím zúčastnil pietní akce při příležitosti 77. výročí svržení atomové bomby na město Hirošima.

Šéf OSN zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) musí mít přístup do elektrárny u ukrajinského města Enerhodar.

Rusko používá Záporožskou jadernou elektrárnu jako štít. Nejspíš tak ohrožuje její bezpečnost, tvrdí Londýn

Číst článek

Šéf této agentury Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří „velmi skutečné riziko jaderné katastrofy“. Areálu největší jaderné elektrárny v Evropě se v březnu zmocnily ruské invazní síly a místo v uplynulých měsících opakovaně zasahují výstřely a exploze. Ačkoli dané území kontrolují Rusové, v elektrárně stále pracují ukrajinští technici.

Jeden ze zaměstnanců podle ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom v sobotu utrpěl zranění při novém ruském ostřelování. Podle Enerhoatomu byly také poškozeny tři senzory pro sledování radiace kolem areálu elektrárny.

Ruskem dosazená okupační správa naopak hovořila o škodách způsobených ukrajinským útokem. Agentura Reuters poznamenala, že jeho reportéři nebyli schopni ověřit verzi žádné strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme