Ruskou aplikaci parodující udavačství začali využívat skuteční udavači. Sem ať si klidně stěžují, říká tvůrce

Aplikace, kterou vymyslel ruský programátor jako parodii na udavačství, se stala populární i mezi skutečnými udavači. Rusové v aplikaci Moj donos (Mé udání) napsali na 5000 udání, z nichž pětina byla ale míněna naprosto vážně, upozornil server Možem objasniť, který získal přístup do databáze těchto udání. Vtip se vymknul kontrole, usoudil web.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psaní sms zpráv, mobil

Aplikace, kterou vymyslel ruský programátor jako parodii na udavačství, se stala populární i mezi skutečnými udavači | Foto: terimakasih0 | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

První verzi aplikace tvůrce vymyslel už v roce 2018, ale tehdy úspěch neměla. Letos v lednu se znovu objevila v on-line distribuční službě Google Play, a to i s logem podobným znaku, který používají ruské úřady na internetu.

Aplikace sice uvádí, že nemá nic společného s úřady a že slouží jen k zábavě, i tak ji hodně lidí využilo k zúčtování se svými krajany, uvedl tvůrce aplikace, který nyní žije v jedné nejmenované evropské zemi. Nejčastěji se podle něj udání píší na lidi, kteří jsou proti válce s Ukrajinou.

‚Polsko je Polskem jen díky Stalinovi,‘ tvrdí Putin. Co stojí za jeho verbálními útoky vůči Varšavě?

Číst článek

„(Udavači) nikam nezmizí, tak ať raději píšou sem, kde vše zůstane,“ řekl tvůrce aplikace. „Lidi hledají ve vyhledávači, kde by si mohli postěžovat, a kvůli klíčovým slovům se jim zobrazí má aplikace, a tak tam bez dalšího zjišťování napíší (udání),“ řekl.

Doufá, že tak udavač ze sebe dostane veškerou zlobu, aniž by si uvědomil, že si ulevoval v parodii. „Doufám, že jsem pomohl odvrátit nebezpečí,“ řekl.

Během půl roku si aplikaci stáhlo více než 10 000 lidí, kteří napsali více než 5000 udání. Většina je míněna jako vtip, ale asi pětina obsahuje tak podrobný popis přestupků „narušitelů“, že by se mohla stát důvodem k postihu za „diskreditaci“ či „šíření lží“ o ruské armádě. Za to hrozí v Rusku až 15 let za mřížemi.

Sprostě nadávala na Putina

Kupříkladu jedna z udavaček si postěžovala na šéfku firmy v ruském Togliatti, kde pracuje její dcera, že podporuje Ukrajince a o ruských vojácích řekla, že umřou „jako mleté maso“. Server podotkl, že na webu této firmy je reklama na službu v armádě.

Terčem se ale stala i trenérka fitness, která podle udání „sprostě nadávala na prezidenta Vladimira Putina“. Trenérka totiž jako zanícená vlastenka vyčítá režimu přílišné slitování s nepřítelem.

Lidé si mohou zvyknout na zločiny páchané na Ukrajině. To je nebezpečné, říká filozof Němec

Číst článek

Hodně udání je na Rusy, kteří se vyhýbají povolání do armády. „Tak mladý a už je proti Putinovi!“ píše anonymní donašeč a vyčítá úřadům, že „bastardy“ přehlížejí. „Pošlete je do boje, ať je tam naučí milovat vlast!“ dodává.

V databázi je i udání sousedky na seniora, který na syna křičel, že „ten starý vůl nás dostane do Haagu“. Asi šlo o zatykač, který na Putina vystavil Mezinárodní trestní soud (ICC).

Jako v Sovětském svazu

Šestatřicetiletý moskevský učitel angličtiny a hudby si vysloužil šest udání, že je „zrádce“ a šíří „extremistické informace“ urážející armádu a prezidenta. Dotyčný předpokládá, že je to dílo jeho bývalé partnerky, se kterou se rozešel kvůli politickým názorům. Připadá mu, že se vše děje stejně jako v Sovětském svazu.

„Vykreslit portrét udavače není možné,“ míní antropoložka Alexandra Archipovová, podle které udání píší zcela rozdílní lidé. Spíše lze odhadnout jejich motivy, sahající od touhy po potrestání člověka, který je něčím urazil, přes materiální zisk, například v podobě odstranění hlučných sousedů, až po „bdělé občany“ toužící pomáhat při hledání nepřátel státu.

Postoj státu k udavačství podle ní není jednoznačný: autokracie se už neopírá o masové represe jako za Stalina, ale o selektivní, náhodné represe. Úkolem dne není zdecimovat určité vrstvy obyvatelstva, ale donutit lidi se bát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme