Aplikaci alternativní taxislužby Uber napadl virus. Od zákazníků láká údaje k platebním kartám

Aplikace alternativní taxislužby Uber napadá virus. Nový trojský kůň láká od uživatelů mobilní aplikace údaje k platebním kartám. Virus se dostává do zařízení s operačním systémem Android po stažení falešné aplikace nebo po kliknutí na podvržený odkaz. Uber mobilní aplikaci používá i v Česku. Škodlivý program nazvaný Androidos Fake Token se zatím ale šíří hlavně v Rusku a anglicky mluvících zemích, uvedla antivirová firma Trend Micro.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo aplikace Uber na chytrém telefonu. | Zdroj: Reuters

Nebezpečí představují především informace uložené a používané v těchto mobilních aplikacích. Jsou to osobní data i údaje potřebné k identifikaci při internetových platbách. Nejnovější verze Fake Token je ukradne sledováním aplikací nainstalovaných v zařízení v reálném čase.

V momentě, kdy uživatel takovou aplikaci spustí, je jeho uživatelské rozhraní překryté designově stejnou stránkou škodlivého softwaru za účelem neoprávněného získávání údajů. Tato stránka poté požádá oběť o zadání podrobných informací k její platební kartě.

Falešná stránka na neoprávněné získání údajů se nedá od té originální odlišit, má identické uživatelské rozhraní včetně loga a barevného schématu.

Program zachytí SMS zprávy s kódem z banky

Kyberzločinci dovedou obejít i takzvanou dvoufaktorovou identifikaci, při které banka, vydavatel platební karty nebo mobilní operátor pošle uživateli ověřovací kód prostřednictvím SMS.

Nejnovější verze Fake Token dovede zachytit přicházející SMS zprávy s identifikačním kódem a odevzdat odcizené údaje na server kyberzločinců. Fake Token navíc dokáže monitorovat a zaznamenávat telefonické hovory, které se v podobě digitálních záznamů ukládají na servery kyberzločinců.

Vzhledem k celosvětové popularitě aplikací na sdílení jízd a alternativních taxi služeb představuje nový trojský kůň podle firmy Trend Micro pro uživatele značné riziko. Počet instalací mobilní aplikace Uber z Google Play se pohybuje od 100 do 500 milionů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme