Apokalypsa? Buď připraven! Největší bunkrové město světa láká ty, kdo plánují přežít

Když planetou otřese katastrofa a civilizace se zbortí, přežijí jen připravení, věří takzvaní preppeři - neboli lidé, kteří se aktivně připravují na úder apokalypsy. Právě na ně cílí největší bunkrové město světa. Vyrostlo v Jižní Dakotě na pozemku někdejší vojenské základny a zájemcům nabízí na 600 energeticky soběstačných, výbuchu vzdorných příbytků. Ti, kdo mají hluboko do kapsy, si ale rovnou mohou nechat zajít chuť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do betonové zemljanky má bunkr daleko. Připomíná spíš luxusní apartmán. | Foto: Repro TerraVivos/Youtube

Z travnatého, mírně zvlněného povrchu vystupují v pravidelných rozestupech protáhlé kopečky. Žádný přírodní útvar: betonová deska s pevně zasazenými dveřmi a zabudovaný komín okamžitě prozradí, že jde o dílo člověka.

Přesněji o celkem 575 děl, a to je řeč jen o tom, co je vidět na první pohled. Nedaleko městečka Edgemont v Jižní Dakotě, na místě, kde americká armáda v letech 1942-1967 skladovala munici a bomby, teď vyrostlo Fort Igloo (Pevnost Iglú), největší bunkrové město světa.

Prepper: Počítáme s tím, že první dvě zimy po apokalypse budeme zalezlí. Příroda a Darwin udělají práci za nás

Číst článek

160 kilometrů daleko od „nejbližšího známého cíle“ možného jaderného útoku, tvrdí jeho budovatel, čekají na zájemce o přežití plně soběstačné bunkry ze zpevněného betonu, který odolá i silnému výbuchu. Zásobování vodou řeší dvě studny, bezpečně schované v betonových nádržích, postaráno je i o elektřinu, topení či filtraci vzduchu.

Žádná zemljanka

Do zástupu betonových zemljanek má přitom osada daleko: do jednoho bunkru se má vejít až dvacet lidí a náhledy do interiéru připomínají spíše luxusní apartmán, kde nechybí dřevem obložená stěna, kožená sedačka nebo kulečníkový stůl. U obytných bunkrů nabídka nekončí, v plánu je mimo jiné malé zdravotní středisko, obchod, škola a hydroponická zahrada, dokonce nechybí ani restaurace a koňské stáje.

Vnitřní rozvržení bunkru. | Foto: Repro TerraVivos/Youtube

Společnost, která zatím největší bunkrové město světa vybudovala, své dílo propaguje sugestivním reklamním spotem. „Žijeme v křehké rovnováze, v nejistém světě. Když udeří katastrofa, čas na přípravu už vypršel,“ apeluje na veřejnost za zvuků dramatické hudby.

Osada prý pojme až 5000 lidí a zájemcům se stačí registrovat; první obyvatelé by se prý mohli nastěhovat už letos v březnu, až roztaje sníh, píše Business Insider, který o projektu informoval. Dlužno ovšem podotknout, že pouhý zájem nepostačí: jen za registraci zaplatíte pět tisíc dolarů, a pokud projdete výběrem, za svůj přepychový bunkr zaplatíte jednorázových 25 tisíc a pak dalších tisíc s každým následujícím rokem.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme