Apokalypsa? Buď připraven! Největší bunkrové město světa láká ty, kdo plánují přežít
Když planetou otřese katastrofa a civilizace se zbortí, přežijí jen připravení, věří takzvaní preppeři - neboli lidé, kteří se aktivně připravují na úder apokalypsy. Právě na ně cílí největší bunkrové město světa. Vyrostlo v Jižní Dakotě na pozemku někdejší vojenské základny a zájemcům nabízí na 600 energeticky soběstačných, výbuchu vzdorných příbytků. Ti, kdo mají hluboko do kapsy, si ale rovnou mohou nechat zajít chuť.
Z travnatého, mírně zvlněného povrchu vystupují v pravidelných rozestupech protáhlé kopečky. Žádný přírodní útvar: betonová deska s pevně zasazenými dveřmi a zabudovaný komín okamžitě prozradí, že jde o dílo člověka.
Přesněji o celkem 575 děl, a to je řeč jen o tom, co je vidět na první pohled. Nedaleko městečka Edgemont v Jižní Dakotě, na místě, kde americká armáda v letech 1942-1967 skladovala munici a bomby, teď vyrostlo Fort Igloo (Pevnost Iglú), největší bunkrové město světa.
Prepper: Počítáme s tím, že první dvě zimy po apokalypse budeme zalezlí. Příroda a Darwin udělají práci za nás
Číst článek
160 kilometrů daleko od „nejbližšího známého cíle“ možného jaderného útoku, tvrdí jeho budovatel, čekají na zájemce o přežití plně soběstačné bunkry ze zpevněného betonu, který odolá i silnému výbuchu. Zásobování vodou řeší dvě studny, bezpečně schované v betonových nádržích, postaráno je i o elektřinu, topení či filtraci vzduchu.
Žádná zemljanka
Do zástupu betonových zemljanek má přitom osada daleko: do jednoho bunkru se má vejít až dvacet lidí a náhledy do interiéru připomínají spíše luxusní apartmán, kde nechybí dřevem obložená stěna, kožená sedačka nebo kulečníkový stůl. U obytných bunkrů nabídka nekončí, v plánu je mimo jiné malé zdravotní středisko, obchod, škola a hydroponická zahrada, dokonce nechybí ani restaurace a koňské stáje.
Společnost, která zatím největší bunkrové město světa vybudovala, své dílo propaguje sugestivním reklamním spotem. „Žijeme v křehké rovnováze, v nejistém světě. Když udeří katastrofa, čas na přípravu už vypršel,“ apeluje na veřejnost za zvuků dramatické hudby.
Osada prý pojme až 5000 lidí a zájemcům se stačí registrovat; první obyvatelé by se prý mohli nastěhovat už letos v březnu, až roztaje sníh, píše Business Insider, který o projektu informoval. Dlužno ovšem podotknout, že pouhý zájem nepostačí: jen za registraci zaplatíte pět tisíc dolarů, a pokud projdete výběrem, za svůj přepychový bunkr zaplatíte jednorázových 25 tisíc a pak dalších tisíc s každým následujícím rokem.