Dostanou zákazníci odškodnění za vysoké ceny? Apple čelí v Británii žalobě kvůli prodeji v App Store

Americký technologický gigant Apple čelí žalobě, podle které téměř 20 milionům britských zákazníků svého obchodu App Store účtoval příliš vysoké ceny. Žaloba tvrdí, že 30procentní poplatek je nezákonný. Žádá proto, aby firma britské uživatele telefonů iPhone a tabletů iPad odškodnila za roky placení nadměrných cen. Podle odhadů předkladatelů žaloby může celková hodnota odškodného přesáhnout 1,5 miliardy liber (zhruba 45 miliard korun).

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma Apple

Apple žalobu označil za neopodstatněnou. „Vítáme příležitost prodiskutovat se soudem svou neochvějnou oddanost zákazníkům a mnohé přínosy obchodu App Store pro britskou ekonomiku,“ uvedla firma (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Ben Miller

„Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu obchodů s aplikacemi, což má dopady na britské spotřebitele,“ uvedla profesorka Rachael Kentová z londýnské King's College, která patří mezi předkladatele žaloby. Kentová se zabývá studiem vztahů mezi spotřebiteli a digitálními platformami.

Skončí nadvláda Applu? Americký soud začal rozplétat spor o poplatky za distribuci aplikací

Číst článek

Žaloba byla podána v pondělí u londýnského soudu. Třicetiprocentní poplatek Apple vybírá právě prostřednictvím svého on-line obchodu App Store.

Apple žalobu označil za neopodstatněnou. „Vítáme příležitost prodiskutovat se soudem svou neochvějnou oddanost zákazníkům a mnohé přínosy obchodu App Store pro britskou ekonomiku,“ uvedla firma. Upozornila, že ostatní obchody s aplikacemi běžně vybírají podobné poplatky. Poukázala rovněž na to, že 84 procent aplikací v obchodě App Store je zdarma.

Ve Spojených státech minulý týden začal ostře sledovaný soudní spor Applu s výrobcem videoher Epic Games, který si už delší dobu stěžuje na poplatky vybírané prostřednictvím platformy App Store. Britská žaloba se na rozdíl od americké kauzy soustředí na újmu způsobenou spotřebitelům, nikoliv na škody způsobené vývojářům her a dalších aplikací, upozornila agentura Bloomberg.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme