Arab News: V Británii antiimigrační hysterie

Zahraniční deníky píší o tom, že v Británii se zvedá vlna antiimigrační hysterie. Sociální dávky na Slovensku prý klesají, důsledkem je růst kriminality. Japonci zase tvrdí, že Západ zneužívá levné asijské výrobky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Británií otřásá antiimigrační hysterie. Tvrdí to saúdskoarabský deník Arab News. Otevření trhu práce v Unii se blíží s jejím rozšířením. Bulvární deníky bijí na poplach a varují před vlnou pracovníků ze zahraničí. Nejdál zašel deník Daily Express. Ten o imigrantech píše se zcela otevřenou xenofobií. Popisuje je jako lidi, kteří chtějí parazitovat na britském sociálním systému. Express tak varuje před islámskými teroristy a cikánskými hordami z východu. Vodou na bulvární mlýn pak byla zpráva, že se na severu Anglie vylodilo asi dvacet čínských sběračů škeblí. Daily Express to považoval za důkaz infiltrace nekalými živly.

Imigrační vlnu ale neodsuzují jen bulvární deníky. I seriózní ekonomický magazín Prospect, s nímž byl jeden čas spojován i Tony Blair, se na vlně svezl. Jeho editor uveřejnil článek snázvem: Je Británie příliš rozmanitá? Varuje v něm před multietnickým gulášem, který podle něj postihl USA. Imigrační vlna je ale ve skutečnosti způsobena blairovskou ekonomikou. Mnoho místních obyvatel nechce pracovat za otrockou mzdu, kterou nabízí hlavně Londýn. Proto vznikají pracovní místa pro zaměstnance z východu. Británie by si tedy měla nejdřív zamést před vlastním prahem. A je to britský ministr vnitra David Blunkett, který by měl rasistické projevy médií zastavit. Tolik z dnešního vydání listu Arab News.

Všechny slovenské deníky zaznamenávají zvyšující se agresivitu Romů v souvislosti s nižšími sociálními dávkami, která vyústila v rabování obchodů. Národná obroda se nad tímto jevem zamýšlí v komentáři pod titulem "Slovo práce v uších Romů".

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybírá z něj bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Japonský deník Japan Times píše: Západ nás stále více potřebuje. Spojené státy a Evropa se spoléhají na dodávky zboží z Asie, nic za ně ale neposkytují. USA a Evropa porušují tradiční reciprocitu obchodu. Otevírá se tak propast mezi asijskými tygry, jako je Čína či Thajsko a vyspělými západními státy. Ty totiž investují do moderního designu a technologií a z Východu si nechávají vozit základní suroviny vyrobené levnou pracovní silou, tvrdí list.

Na konci minulého století začaly dravé asijské země představovat pro západní trhy nebezpečí. Na Západě totiž už není nic, co by nedokázaly asijské trhy vyrobit lépe a levněji. Američtí spotřebitelé začali pomalu dávat přednost východním výrobkům. Západní trhy se proto odhodlaly k zoufalému kroku: budeme dál brát z Asie zboží, ale technologie a systémy si necháme u nás.

Jenže už i tahle strategie padla: ceny přenosu hlasu a obrazu za poslední léta dramaticky klesly. Bankovní služby už můžete využít kdekoliv na světě a telefonem se dovoláte odevšud. Řešením není doufat, že se v Asii zdraží pracovní síla nebo chránit západní trhy. To je udělá ještě méně soutěžeschopnými. Západ se musí z úspěchu východních trhů poučit. Ty ho totiž za posledních sto let překonaly, upozorňuje deník Japan Times.

Renata Havranová, Karel Hanzelka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme