Arabská liga zůstává v syrském konfliktu dál bezradná

Krvavá krize v Sýrii pokračuje už 16. měsíc a zahynulo v ní nejméně 15 tisíc lidí. Mezinárodní společenství ale stále nenašlo prostředky a sílu, jak občanskou válku zastavit. Světové mocnosti více či méně skrytě podporují znepřátelené strany konfliktu, podobně rozklížená a bezradná je také Liga arabských států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedací sál, kde se odehrávají klíčová jednání Ligy arabských států

Zasedací sál, kde se odehrávají klíčová jednání Ligy arabských států | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček se proto vydal za představiteli Arabské ligy do jejího káhirského ústředí. Už před budovou ale není možné minout protestní stan syrských aktivistů.

„Chci Arabské lize ukázat, co se v Sýrii doopravdy děje! Do Sýrie nesmějí novináři a nikdo nevidí, jak Asadův režim zachází s nevinnými lidmi, že vraždí a znásilňuje ženy i děti. Žádní vůdci, ani ti arabští, se nemají k tomu, aby to zastavili!“

Amín Kaskas pochází z těžce zkoušeného syrského města Hamá. Protestnímu stanu šéfuje a tak se ho ptám, jestli sem představitelé arabského bloku také někdy zajdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mikrofonem Českého rozhlasu se za představiteli Ligy arabských států do jejího káhirského ústředí vydal zpravodaj Břetislav Tureček

„Lidé z Arabské ligy říkají, že nás podporují. To jsou ale jenom řeči! My potřebujeme akce, kterými by Asadovo řádění zastavili. Vždyť v Sýrii je zabito třicet až čtyřicet lidí denně!“

Snaha o společnou politiku

Je načase vyrazit přímo do centrály Arabské ligy. Úředníci mi ukazují hlavní jednací sál i postranní zákoutí. Tady všude se snaží utvářet společnou politiku zástupci dvaadvaceti arabských zemí. Krizové situace má pod palcem Hišám Júsef, a k tomu jdu zjišťovat, proč Arabská liga není v případě Sýrie ráznější.

„Takové dilema má před sebou celý svět, že dělá málo. Jakmile někde vypukne krize a lidé trpí, ne vždycky se to daří rychle a správně řešit. Podívejte se na Evropu – ta přece také nedokázala předejít válce a vraždění v Jugoslávii. Někdy prostě není mezinárodní systém schopný takovým věcem zabránit.“

Hišám Júsef působí v nejvyšším vedení Arabské ligy už léta. Vzpomíná na řadu krizí od Palestiny, přes Irák až po Dárfúr. Pokaždé se prý mezinárodní společenství může trochu poučit. Například loňská válka v Libyi byla podle Júsefa varovná v tom, že Severoatlantická aliance se do ní zapojila, aby chránila civilisty, nakonec kvůli tomu ale jiní civilisté trpěli.

Šéf krizového štábu Arabské ligy Hišám Júsef | Foto: Břetislav Tureček

„Jste z Evropy, a tak víte, že váš kontinent musel projít dvěma obrovskými válkami s miliony mrtvých, než se sjednotil. Až po druhé světové válce se Evropa stala vyspělou, demokratickou, s respektem k lidským právům. Myslím, že při současných změnách se touto cestou právě začíná vydávat i arabský svět.“

V Sýrii během jediného dne dezertovaly desítky vojáků i s rodinami

Číst článek

Jenže mnozí aktivisté i opoziční politici v arabském světě si tím po opadnutí euforie z Arabského jara nejsou úplně jistí. A syrský aktivista Amín Kaskas tady v Káhiře, tedy jakémsi „arabském Bruselu“, prý ztratil už i poslední zbytky iluzí:

„Arabská liga nepodporuje lidi, ale vládnoucí režimy! Stará se, aby Syřané náhodu nesvrhli dalšího diktátora. Arabská liga se bojí šíření revolucí, protože většina arabských vládců jsou diktátoři, kterým jsou obyčejní lidé ukradení!“

Milan Kopp, Břetislav Tureček, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme