Arabská média spekulují o možnosti rozpuštění palestinské autonomie

Palestinský prezident Mahmúd Abbás připravuje rozpuštění palestinské autonomie. Tak zní neověřené spekulace arabského tisku. Samotní palestinští činitelé je popírají. Dohadům o zrušení samosprávy ale nahrál některými svými výroky samotný Abbás. Podle něj přestává autonomie plnit svoji funkci a současný model neposouvá Palestince kupředu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás při projevu v OSN | Zdroj: Reuters


Palestinští činitelé tvrdí, že takové výroky ještě neznamenají, že Abbás chce a může autonomii sám od sebe zrušit. Úvahy o tomto kroku se ale každopádně neobjevují poprvé.

V současném uspořádání, vycházejícím z mírových dohod z Osla, mají Palestinci omezené pravomoci v určitých enklávách Západního břehu Jordánu, které celkem zahrnují asi 40 procent tohoto území.

Konečné slovo v klíčových otázkách ale mají na celém Západním břehu Izraelci. Většinu nákladů palestinské samosprávy přitom platí mezinárodní společenství - Evropská unie, Spojené státy i další země a organizace.

Pokud by se palestinská autonomie rozpustila, náklady své okupace by zase museli nést sami Izraelci, jako tomu bylo ještě na počátku 90. let.

V listopadu se má Abbás také sejít s vůdcem Hamásu Chálidem Mišalem a i s ním chce jednat o budoucnosti samosprávy.

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme