Arabské monarchie chystají otevření ambasád v Iráku

Bahrajn a Spojené arabské emiráty chystají brzké otevření svých diplomatických misí v Iráku. V jejich čele budou velvyslanci a půjde o vůbec první plnohodnotné ambasády arabských zemí od svržení Saddámova režimu před pěti lety. Někteří iráčtí činitelé si v zákulisí dlouho stěžovali, že odmítání arabských zemí vyslat velvyslance podkopává bagdádskou vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená zóna v Bagdádu

Kromě Bahrajnu a Emirátů zvažuje vyslání ambasadora i Egypt a Jordánsko. Právě v Ammánu ale čelí vláda silnému odporu poslanců. Jordánská mise se totiž v létě 2003 stala terčem teroristů a zahynulo tehdy 17 lidí. Obavy panují i v Káhiře - teroristé před třemi roky v Bagdádu zavraždili egyptského diplomata, který se tam měl brzy stát velvyslancem.

Na vyslání ambasadorů tlačí své arabské spojence Washington. Mnoho sunnitských zemí má výhrady i k tomu, že iráckou vládu vedou šíité napojení na Írán. Ten už má v Iráku několik diplomatických misí. Využívá tak faktického bojkotu Arabů k posílení vlastního vlivu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme