Arabské revoluce a rozmach internetu dominují summitu G8

Šéfové nejrozvinutějších zemí světa se dnes sejdou na summitu G8 ve francouzském městečku Deuville na pobřeží Normandie. Jednat budou o tom, jak se postavit ke změnám v arabských zemích, v pátek budou diskutovat i s představiteli Tuniska a Egypta. Projednají také stav světové ekonomiky a internet jako mocný fenomén.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání G8 v Deauville | Foto: Pavel Novák

G8 by mohla slíbit několikamiliardovou pomoc Tunisku a Egyptu pro upevňování demokracie a obnovu tamního hospodářství. V pátek proto proběhne schůzka s představiteli Tuniska a Egypta, o tom, jak se ke změnám v arabských zemích postavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

G8.mp3

Na summitu se bude mluvit také o Sýrii. Rusko si jako její tradiční spojenec nepřeje, aby se G8 stala platformou pro vyvíjení nátlaku na Damašek. Sedm zbylých států bude pravděpodobně na prezidenta Dmitrije Medveděva tlačit, aby se Rusko případně nebránilo přijetí rezoluce, která by Sýrii odsuzovala, Radou OSN.

„Přijetí takové rezoluce by otevřelo třeba i cestu k hrozbě vojenskou silou. To by asi stejně nikdo nechtěl použít, podobně jako v Lybii,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Prezidenti nebo premiéři Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Ruska, Spojených států a Velké Británie budou po úvodním obědě diskutovat o stavu světové ekonomiky.

Zástupci Evropské unie, kteří se už několik let také účastní schůzek G8, promluví o stavu eurozóny a zachraňování některých jejích chřadnoucích členů. Spojené státy budou vysvětlovat proč zvýšili strop pro státní dluh, Japonsko bude informovat, jak se vzpamatovává z následků zemětřesení.

Stav světové ekonomiky

Stranou nezůstane ani otázka nástupce na post šéfa Mezinárodního měnového fondu.

„Ze svých diplomatických zdrojů vím, že se zde bude hodně mluvit o Christine Lagardeové, ale nedá se čekat, že by zde zaznělo, že celá Evropská unie její kandidaturu podporuje. Už vůbec se nedá čekat, že by zde vystoupili státy jako Rusko, Spojené státy, nebo Kanada a řekly: ‚ano, je pro nás přijatelné kandidátka‘. V kuloárech se však toto jméno bude hodně skloňovat,“ informuje z Deauville Novák.

Dnes odpoledne přijdena summitu řeč také na fenomén internetu, jakou má moc a v čem je naopak možné jej zneužít.

Pevnost Deauville

Francouzské přímořské letovisko Deauville, kde se summit bude konat, pravděpodobně nečekají rozsáhlé protesty odpůrců globalizace. Protestní akce 'anti-summit' totiž již proběhla minulý víkend v přístavu Le Havre vzdáleném asi 40 km od Deuaville. Starosta Philippe Augier doufá, že je město připravené na všechno.

„Deauville se velmi snadno připravilo na velkou politickou událost a bude se chránit před případnými demonstracemi proti summitu. Jsme připraveni zabezpečit město po všech stránkách,“ oznámil starosta.

Přípravy na summit G8 v Deauville | Foto: ČTK

Na bezpečnost ve městě dohlíží 12 tisíc policistů, což je trojnásobek obyvatel Deauville. Policejní kontroly začínají už 20 km před městem a kolem kongresového centra jsou od středy zavřeny obchody.

Francie nechce zopakovat fiasko ze summitu NATO před dvěma lety, kdy demonstranti ve Štrasburku rozbíjeli na co přišli a policie tomu nedokázala zabránit.


Zvětšit mapu

Pavel Novák, mz, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme