Arabské státy chystají odsouzení Sýrie na půdě Valného shromáždění OSN

Syrskou krizí by se mělo už příští týden zabývat Valné shromáždění OSN. Liga arabských států tam chce prosadit rezoluci, která by vyzvala syrského prezidenta Asada k rezignaci. Podobný dokument už byl minulý týden na stole Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN

OSN | Foto: Kateřina Křenová

Rusko a Čína rezoluci ale vetovaly s argumentem, že OSN se nemůže stavět za jednu stranu konfliktu a že musí měřit stejně syrské vládě i jejím ozbrojeným odpůrcům.

Ve Valném shromáždění rezoluci nikdo vetovat nemůže, a tak je větší šance na její přijetí. Na rozdíl od rezolucí Rady bezpečnosti ale nejsou ty z Valného shromáždění závazné.

Rezoluce by tak měla charakter spíše deklarace celosvětového konsenzu, který prezentuje odmítnutí postupů syrského režimu. Realitu to však vůbec změnit nemusí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané rezoluci arabských států k Valnému shromáždění OSN informoval ve Světě o deváté na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Arabská liga si od spolupráce s OSN slibuje obnovení monitorovací mise v Sýrii, které před několika týdny stáhla kvůli hrozícími nebezpečí pro pozorovatele i kvůli „bezzubosti“ mise, v jejíž pravomoci nebylo zastavit násilí.

O přesném postupu mají už zítra v Káhiře jednat ministři zahraničí arabských států.

Situace v Sýrii se ale bez ohledu na diplomacii dál vyhrocuje. Při dvou pumových útocích včera v Aleppu zahynulo na třicet lidí a skoro dvě stě dalších utrpělo zranění. Vláda to označila za terorismus a připsala ho opozici.

Jeden povstalecký mluvčí ze Svobodné syrské armády se k útoku nejprve přihlásil. Pak ale jeho organizace vydala prohlášení, že masakr přichystala samotná vláda k očernění opozice.

Začínají se tedy naplňovat varování, že se Sýrie stává „dalším Irákem", kde do sporů mezi šíity a sunnity začínají zasahovat i džihádoví teroristé. Sýrii lze chápat i v širším kontextu jako dějiště pokračování studené války, kde dochází ke střetu západního světa versus Rusko a Čína.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme