Arabské státy už nechtějí jednat v OSN o Iráku

Arabské státy už netrvají na okamžitém jednání o Iráku na půdě Valného shromáždění OSN. Arabské státy odvolaly po necelém dnu žádost o zařazení situace v Iráku jako zvláštního bodu jednání nynějšího Valného shromáždění OSN. Na odvolání měl vliv rychlý vývoj událostí v Iráku a nejistota, zda návrh na zapojení bodu do jednací agendy podpoří dostatek zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Jan Vytopil

Odvolání přišlo prakticky ve stejnou chvíli, kdy irácký velvyslanec při OSN Muhammad Aldúrí přiznal před televizními kamerami v New Yorku, že válka skončila porážkou Iráku. Mluvčí předsedy VS OSN Richard Sydenham uvedl, že arabské státy se rozhodly odložit debatu o Iráku, aniž stanovily nový termín. "Musíme vyčkat a uvidíme," řekl mluvčí. Žádost předložila arabská regionální skupina v úterý večer českému předsednictví OSN. Na zasedání VS OSN chtěly arabské státy podat návrh rezoluce požadující zastavení palby a zachování územní celistvosti Iráku.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme