Arabské televize: přes 50 obětí náletu na Bagdád

Přes padesát osob bylo večer údajně zabito v Bagdádu při náletu na tržiště. Informovaly o tom arabské televizní stanice. Při nové vlně náletů měla jedna raketa dopadnout na tržiště v lidové čtvrti Šuala na bagdádském předměstí. O život přišlo zřejmě nejméně 55 lidí a dalších více než 40 jich bylo zraněno. Informaci zatím nebylo možné ověřit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardování Bagdádu

bombardování Bagdádu | Zdroj: ČTK

Blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev uvádí, že mnoho lidí je zřejmě ještě pod troskami budov, kde probíhají záchranné práce. Jak sdělil přímo z Bagdádu zpravodaj katarské televize Al-Džazíra, informace o obětech jsou od očitých svědků a z iráckých zdrojů. Al-Džazíra také přenášela tyto záběry z irácké televize, která je natočila údajně těsně poté, co k tragédii došlo.

Arabští pozorovatelé považují informaci za důvěryhodnou, ale počet zabitých a zraněných není možné ověřit. Stejně tak zatím není znám důvod, proč raketa dopadla právě do lidové čtvrti.

K podobné tragédii došlo i ve středu: výbuch na rušné třídě irácké metropole usmrtil 14 civilistů. Spojenci však odmítli tvrzení irácké strany, že ho mají na svědomí. Podle koaličních velitelů ho prý mohla způsobit irácká zbloudilá střela, nebo mohlo jít o úmyslnou sabotáž Iráku.

Zprávy o dnešním výbuchu na tržišti zatím americká ani britská strana nijak nekomentovala.

USA varují Sýrii a Írán před vměšováním do konfliktu

Spojené státy obvinily Sýrii, že dodává Iráku vojenské zařízení. Konkrétně se má jednat o přístroje pro noční vidění, které používají příslušníci ozbrojených sil. Podle informací agentury Reuters Sýrie obvinění odmítá s tím, že se Spojené státy snaží tímto způsobem odvrátit pozornost od obětí iráckého konfliktu.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ostře napadl Sýrii, současného člena Rady bezpečnosti OSN, za to, že připouští dodávky zařízení na noční vidění do Iráku. Spojené státy to podle něj považují za nepřátelský akt a budou hnát tuto arabskou zemi k odpovědnosti.

Před zapojováním do iráckého konfliktu Rumsfeld varoval také Írán, z jehož území se vracejí do země stovky ozbrojených Iráčanů. Jedná se o Iráčany, kteří sice stojí proti Saddámu Husajnovi, ale Američané je považují za nepřátele.

Podle šéfa Pentagonu poslední kroky Sýrie a Íránu velmi komplikují situaci v době, kdy jsou spojenci zaneprázdněni bojem proti Saddámovu režimu.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme