Německo 1:4 Česko

Arabské země a Izrael jednají o bezjaderném Blízkém východě

Zástupci arabských vlád a židovského státu mají poprvé v historii společně jednat o Blízkém východě bez jaderných zbraní. Průlomové dvoudenní rozhovory svolala do Vídně Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Žádné závazné výsledky konference nepřinese, západní diplomaté ale mluví o možném posunu v budování vzájemné důvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf MAAE Jukija Amano | Zdroj: ČTK

Arabské vlády si stěžují, že Západ používá na Blízkém východě dvojí metr. Muslimské země, které podepsaly mezinárodní Úmluvu o nešíření jaderných zbraní, jsou pod drobnohledem. Izrael, který jako jediný jaderné arzenály v regionu skutečně má a k ničemu se nezavázal, prý ale jakékoli kritice a dozoru uniká.

Arabové dlouhodobě vyzývají k vyhlášení bezjaderného Blízkého východu. Na vídeňském jednání ale bude chybět Írán, o kterém se v této souvislosti mluví nejvíce. Teherán účast definitivně odřekl poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydala minulý týden o Íránu kritickou zprávu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme