Arabské země a Turecko údajně uvažují o vojenské intervenci v Sýrii

Syrský režim opouští i poslední tradiční spojenci. S představiteli opozice začal vyjednávat už i Írán. A Liga arabských států vyhrožuje tvrdými ekonomickými sankcemi, pokud okamžitě neskončí vojenské akce proti civilistům a opozici. Francouzský ministr zahraničí dnes varoval před jednostrannými kroky a vyzval k řešení krize na půdě OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Sýrii protestují proti prezidentu Asadovi

Demonstranti v Sýrii protestují proti prezidentu Asadovi | Zdroj: Reuters

Sýrie nakonec ale nemusí čelit jen ekonomickým sankcím. Turecký tisk s odvoláním na nejmenované vládní zdroje dokonce spekuluje o vojenské intervenci.
Zvláštní ochranné pásmo od turecké hranice až k Aleppu už údajně dohodli zástupci syrské opozice s Ligou arabských států a Tureckem.

V Aleppu by pak po vzoru libyjského Benghází, měla opozice čas a klid na přípravu revoluce. Na bezpečnost v pásmu by dohlíželo především turecké letectvo spolu s některými arabskými zeměmi.

Své zkušenosti z Libye by tak mohl zúročit například Katar.

Podle tureckých novin je velká šance, že s vojenskou intervencí bez účasti západních zemí bude souhlasit i Rusko a Čína.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme