Pozvání připojit se k bloku BRICS dostaly zejména arabské země. Důvody pro vstup do aliance se liší
Čtyři ze šesti budoucích nových členů ekonomického sdružení BRICS jsou země Blízkého východu. Pozvání připojit se k bloku k prvnímu lednu příštího roku dostaly mimo jiné Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Írán a Egypt. Očekává se, že všechny na nabídku kývnou, i když Rijád vstup oficiálně ještě zvažuje.
BRICS je blok rychle rostoucích ekonomik, který založilo Rusko, Čína, Indie a Brazílie, později se přidala i Jihoafrická republika. Mezi blízkovýchodními kandidáty na členství v BRICS jsou i země, které mají značné ekonomické problémy.
Začíná summit uskupení BRICS na jihu Afriky. Jednat se bude o členství dalších zemí včetně Íránu a Kuby
Číst článek
Jedná se zejména o Egypt a Írán. Na tyto dvě země se obecně nedá aplikovat ona definice rychle rostoucích ekonomik, se kterou je často blok BRICS spojovaný.
Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí záhy po oficiální pozvánce od bloku prohlásil, že si pozvánky velmi váží a že země má jednoznačně ekonomické důvody pro vstup do aliance.
Egypt se jednak snaží získat jakékoliv investice odkudkoliv a zároveň doufá, že BRICS jednou umožní vyhnout se platbám v amerických dolarech, kterých má Egypt chronický nedostatek.
Skupina BRICS si skutečně přeje jednou nahradit dolary alternativní měnou pro vzájemné platby mezi svými členy.
Posádka soukromé mise Axiom Mission 2 dorazila na vesmírnou stanici. Veze první arabskou astronautku
Číst článek
Ekonomové ale upozorňují na to, že jakýchkoliv benefitů, které budou plynout z členství v bloku, se země dočká až za dlouhá léta, pokud tedy vůbec.
Důvody pro vstup
Írán má vedle ekonomických důvodů také důvody politické nebo ideologické. Chce ukázat Západu, že si režim poradí i přes sankce, které na něj uvalil kvůli podezřelému jadernému programu.
A kromě toho je Írán pro samotný BRICS zajímavý, jakožto jeden z největších světových producentů ropy. Tu ovšem z důvodu sankcí nemůže vyvážet a Teherán doufá, že členství v bloku mu s tímto problémem pomůže.
Na druhou stranu pozvánku k členství v BRICS dostaly i dvě bohaté ropné monarchie, které jsou navíc věrnými západními spojenci. Jsou to Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie.
Důvody pro vstup těchto zemí jsou jiné než ekonomické či to, že by tyto země chtěly Západu nějak ukázat, že se jejich partnerství rozchází.
Jihoafrická republika nechce zatknout Putina. Obrátila se na mezinárodní soud
Číst článek
Hlavně Saúdská Arábie a její faktický vládce korunní princ Muhammad bin Salmán mají ambice stát se světovými hráči na diplomatické scéně, a proto se snaží budovat svou nezávislou zahraniční politiku.
Dosud tyto země cítily příliš jednostranný příklon k Západu, hlavně ke Spojeným státům. Aby si zlepšily reputaci nestrannosti, začaly se sbližovat například s Čínou.
Další dvě země, které dostaly oficiální pozvání připojit se k bloku, jsou Argentina a Etiopie.