Arabské země hrozí bojkotem středomořského summitu s EU

Arabské státy hrozí bojkotem červnového Středomořského summitu s Evropskou unií ve Španělsku. Důvodem je chystaná účast izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana. Jak píše izraelské deník Ha’arec, problémem se horečně zabývají evropští diplomaté. Lieberman proslul řadou ostrých výpadů proti Arabům. I mnoho izraelských komentátorů se domnívá, že je Lieberman jako ministr zahraničí pro jejich zemi spíš přítěží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman | Foto: AFP

Například egyptskému prezidentovi Mubarakovi Lieberman ještě jako poslanec vzkázal, že ‚může jít do pekel.‘ Izrael už se za urážku dávno omluvil. Tlak na bojkotování šéfa izraelské diplomacie ale sílí.

Arabské vlády teď hrozí, že na summit s Evropskou unií nepřijedou i přes to, že izraelskou delegaci povede premiér Netanjahu a Lieberman má být jen jejím členem. Arabští politici s ním nechtějí být v jedné místnosti, ale ani třeba na jedné fotografii.

Na summitu v Barceloně by se měli sejít vůdci všech 27 zemí Evropské unie a jejich protějšky ze států kolem Středozemního moře. Počítalo se i s účastí Jordánska a Palestinské samosprávy.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme