Arabský svět reaguje na Kaddáfího smrt vesměs kladně

Tělo Muammara Gaddáfího stále leží v mrazícím boxu misurátské nemocnice. Libyjské autority ho chtějí pohřbít na utajené místo, aby se hrob nestal poutním místem Gaddáfího příznivců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena se modlí, zatímco jiní oslavují konec Kaddáfího na náměstí v Tripolisu | Zdroj: Reuters

V úvahu přichází i svržení těla do moře, tedy stejný způsob pohřbu jako u Usámy bin Ládina. Podle oficiální verze zemřel bývalý libyjský diktátor na následky zranění hlavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Káhiře Štěpán Macháček v Odpoledním Radiožurnálu

Kulka ho měla zasáhnout při přestřelce mezi jeho stoupenci a povstalci právě když se ho snažili převést do misurátské nemocnice. Libye se včerejším dobytím Syrty stala po Tunisku a Egyptě třetí arabskou zemí, která se letos zbavila svého vůdce.

ČTĚTE TAKÉ: Kaddáfí má být pohřben tajně, zatím se neví kde

Spolupracovník Českého rozhlasu v Káhiře Štěpán Macháček uvedl, že egyptská vláda reagovala blahopřáním Libyjcům a vyjádřila přesvědčení, že zemi se otevřela nová kapitola s lepší budoucností.

Jediné politování nad smrtí diktátora pak zaznamenal u kmene Kaddáfa, jehož část žije na egyptském území, a dále jen u venezuelského prezidenta Cháveze.

„Pídil jsem se po reakci syrského prezidenta Bašára Asada. Bohužel ani syrské noviny nepřinesly žádný Asadův postoj. Naopak syrská opozice se poměrně hlasitě ozvala a uvítala Kaddáfího konec s tím, že by byla nerada, aby se události v Sýrii ubíraly krvavou cestou jako v Libyi.“

Události jako byla Kaddífího smrt, nebo chystané vyhlášení osvobozené Libye a nedělní tuniské volby jsou podle Macháčka vzpruhou a motivaci pro lidi v zemích, kde se nepodařilo oslabit autoritářské režim jako je Sýrie nebo Jemen.

Milan Kopp, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme