Arabský svět zažívá protesty nespokojených obyvatel

Kromě Egypta, kde pokračují střety stoupenců a odpůrců vláda prezidenta Husního Mubaraka, se protestuje i v některých dalších arabských zemích. Jemenská opozice vyhlásila dnešek Dnem hněvu. Do ulic Saná vyšly desítky tisíc lidí. Mluví se o případných protestech v Sýrii a Súdánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti protestují v hlavním městě Jemenu Saná proti vládě.

Demonstranti protestují v hlavním městě Jemenu Saná proti vládě. | Zdroj: ČTK

„Třebaže protesty v jednotlivých zemích mají svá specifika, protesty kromě společné inspirace v tuniských událostech spojuje také to, že mnozí lidé, kteří v těchto zemích žijí, jsou nespokojeni se svým postavením, zejména sociálním, ale přistupují k tomu i politické důvody,“ řekl v pořadu Svět o jedné na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Doplnil, že tito lidé mají problémy sehnat práci, mají málo peněz a vidí, že jejich vůdčí představitelé, kteří se zaklínají svou oddaností vůči vlasti, jsou na tom mnohem lépe.

Například o Jemenu se mluvilo jako o nové frontě boje proti terorismu v souvislosti se zatčením Nigerijce, který chystal útok na letadlo v USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu mluví v pořadu Svět o jedné na rádiu Česko o situaci v arabských zemích.mp3

Podle Milana Slezáka se Jemen od Egypta odlišuje především čtyřikrát nižším počtem obyvatel (a tedy několikanásobně nižším počtem protestujících) a tím, že Egypt byl dosud velmi pevným spojencem Západu v této části světa, nejvýraznějším spojencem Spojených států a také největším příjemcem americké vojenské pomoci vedle Izraele.

„Kdyby se vlády nad Egyptem zmocnili islamisté, kteří by byli nepřátelští vůči Západu, tak bychom to samozřejmě pocítili velice silně. Ale tím nechci říci, že kdyby se něco podobného stalo v Jemenu, bylo by to lepší. Teď jde o to podpořit síly, které jsou nám na Blízkém východě blízké, ale samozřejmě nemáme jistotu, že to budou ty síly, které převládnou, nemáme jistotu, že tu větší demokracii nezneužijí, nevyužijí pro sebe právě ty síly, které bychom ve vedení těchto států, a zejména Egypta, který má docela silnou armádu, neradi viděli,“ uvedl Milan Slezák.

Sýrie se připravuje na demonstrace

Dění v Tunisku a Egyptě už má údajně ohlas v Sýrii, tamní opozice chce údajně zítra a o víkendu demonstrovat před parlamentem v Damašku a také na syrských ambasádách v zahraničí. Uvedla to katarská televize Al-Džazíra.

Objevily se také syrské výzvy k demonstraci na ambasádách v zahraničí. Organizátoři protestů se o tom podle Al-Džazíry domlouvají prostřednictvím sociálních sítí.

Facebook je v Sýrii oficiálně zablokován od listopadu 2007, ale mladí uživatelé se na sociální sítě dostávají jinak. V Sýrii je prý na třicet tisíc uživatelů facebooku.

„Sýrii spojuje s ostatními zeměmi to, že lidé jsou zde také nespokojeni, protože tam vládne železnou rukou dynastie sadů. Už dlouho je to něco podobného, jako v Lybii vládne už dlouho plukovník Kaddáfí. To jsou režimy, které jsou silné, které dokáží protesty potlačovat, něco jako Írán v tomto ohledu. Na druhou stranu pak může frustrace dosáhnout toho stadia, že se lidé přestanou bát a vyjdou do ulic,“ uvedl Milan Slezák.

Jak to bude konkrétně v Sýrii nebo v Lybii, je podle jeho slov otázka. Domnívá se ale, že alespoň v počátečních fázích nebude mít syrské či lybijské vedení takové ohledy jako vedení egyptské, že klidně nařídí armádě, aby protesty utopila v krvi.

Nabídka egyptského premiéra k dialogu

Jeden z hlavních egyptských opozičních aktivistů, Muhammad Baradej, označuje současné násilnosti za trestný čin. „Zločinný režim se chová jako zločinec,“ řekl.

Spolu s radikálním Muslimským bratrstvem dnes také odmítl výzvu premiéra Ahmada Šafíka k dialogu. Podle Baradeje lze jednat až po Mubarakově odchodu. Některé jiné opoziční strany ale podle agentury Reuters nabídku k dialogu přijaly.

Milan Slezák, Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme