Arabští magnáti z ropných monarchií prý začali skupovat pozemky v Izraeli

Zemědělskou půdu na severu Izraele kupují bohatí Arabové z oblasti Perského zálivu. Oznámil to Izraelský rozhlas, podle kterého nemohou židovští zájemci o tyto pozemky konkurovat cenám nabízeným arabskými kupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské domy pod Olivovou horou | Foto: Martina Mašková | Zdroj: Český rozhlas

Zpráva se objevila krátce poté, co izraelský parlament schválil kontroverzní zákon, který umožňuje privatizaci státní půdy.

Palestinci si stěžují, že bohatí Židé skupují na okupovaných územích nemovitosti pro židovské osadníky. Před časem se dokonce objevily informace o tom, že někteří židovští osadníci se usazují v arabských čtvrtích Jeruzaléma i za peníze pocházející z amerických kasin. Teď se patrně karta obrací a bohatí Arabové získávají pozemky v samotném židovském státě.

Podle Izraelského rozhlasu krize nutí drobné rolníky, aby se zbavovali pozemků. Židovské zemědělské spolky si ale jejich nákup nemohou dovolit, a tak prý do hry vstoupily ropné dolary z Perského zálivu.

Izraelské úřady tvrdí, že s tím nemohou nic dělat, protože jde o transakce mezi soukromníky. Situaci také okamžitě využili kritici vlády. Stát dosud vlastní 93 procent izraelské půdy. Zákon, který umožňuje její privatizaci, prý otevřel k cestu k dalším podobným prodejům.

Přečtěte si také:
Židovské osady v arabských oblastech jsou placené i z výnosu amerických kasin
Evropská unie možná uvalí daně na zboží ze židovských osad
Izrael údajně chystá hromadné vyklizení několika židovských osad

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme