Arafat je ochoten jednat se Šaronem

Prezident palestinské autonomie Jásir Arafat je ochoten se okamžitě sejít s novým izraelským premiérem Arielem Šaronem. Mírová jednání by přitom podle jeho slov měla začít v bodě, kde skončila před premiérskými volbami v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev, Jásir Arafat to řekl v projevu před palestinským autonomním parlamentem v Gaze, který se sešel poprvé za více než pět měsíců palestinského povstání. Zároveň vyzval Izrael ke zrušení blokády autonomních území a OSN, aby Palestincům poskytla pomoc.

Podle pozorovatelů jsou Arafatovy podmínky pro Ariela Šarona nepřijatelné. Izraelský premiér už dříve vyjádřil připravenost k jednání, ale požaduje nejdříve zastavení násilných akcí Palestinců. Zároveň dosud odmítal předat autonomii více než dosavadních 42 procent palestinských území a jednat o Jeruzalému. Přes zatím nepřeklenutelné rozpory ve všech sporných otázkách konfliktu se očekává, že v průběhu příštích deseti dnů dojde k řadě kontaktů izraelských a palestinských představitelů a není vyloučeno ani jednání Šarona s Arafatem.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme