Arafat jednal s americkým zmocněncem Zinnim

Izraelský premiér Ariel Šaron odmítl výzvu OSN a prezidenta George Bushe, aby ukončil vojenskou operaci na Západním břehu. Poprvé od začátku izraelské ofenzívy mohl palestinský předák Jásir Arafat přijmout ve svém sídle obleženém tanky mezinárodní misi. Jednal s americkým zmocněncem Anthonym Zinnim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo J. Arafata v Ramalláhu | Foto: ČTK/AP

Arafat se prý dohodl s americkým vyslancem Zinnim na dalších schůzkách. Palestinský předák doufá, že se příští týden setká s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem. Bush ho na Blízký východ posílá, aby se pokusil smířit znesvářené strany.

Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, izraelská vojenská operace na palestinských územích zatím pokračuje s neztenčenou intenzitou. Vojenské zásahy pokračovaly i během dopoledne v největším palestinském městě na západním břehu Jordánu - v Nábulusu, kde se izraelští vojáci snažili zatknout co největší množství radikálů. Z Nábulusu, stejně jako z Džanínu, jsou hlášeny ostré přestřelky, při nichž zahynulo nejméně 12 Palestinců, včetně několika civilistů.

Z Betléma podle palestinských zdrojů izraelští vojáci odvezli většinu novinářů, což se dává do souvislosti s dalším možným vyhrocením situace v tomto městě. V tamní bazilice Zrození Páně se stále skrývá více než 150 palestinských ozbrojenců spolu s dalšími asi 50 lidmi.

Cílem nejrozsáhlejší izraelské vojenské operace za posledních 35 let je podle izraelských představitelů zničení infrastruktury teroru a jeho vykořenění.

V některých muslimských zemích pokračovaly i dnes demonstrace zaměřené proti izraelské a americké politice vůči Palestincům. Tisíce lidí zaútočily kameny a zápalnými láhvemi na ambasádu USA v Bahrajnu. Protestovalo se i v řadě tureckých měst - v Istanbulu bylo zadrženo 15 lidí. Protiizraelské demonstrace se v minulých dnech uskutečnily i nejlidnatějším státě světa Indonésii nebo například ve Francii, kde žije početná muslimská menšina.

Ofenzíva izraelské armády na palestinských úuemích výrazně zvýšila popularitu izraelského premiéra Ariela Šarona. Podporuje ho 72 procent Izraelců a jen 17 procent je proti němu. Drtivá většina dotázaných také souhlasí s postupem izraelské armády vůči palestinskému předákovi Jásirovi Arafatovi, který je obklíčen ve svém sídle v Ramalláhu. Téměř třetina Izraleců si myslí, že Arafat by měl být z oblasti vyhoštěn. Podle politických komentátorů přinesl Šaronovi popularitu fakt, že po zahájení ofenzívy ustaly palestinské sebevražedné atentáty.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme