Arafat nechal zatknout 17 hledaných radikálů

Palestinská policie dosud zatkla 17 ze 33 hledaných palestinských radikálů ze seznamu osob, který včera předal autonomní správě americký emisar Antony Zinny. Prohlásil to prezident palestinské autonomie Jásir Arafat v rozhovoru pro izraelskou televizi. Izraelská armáda po přestávce opět pokračovala v odvetných akcích na palestinské cíle. Při ranním útoku letounu F-16 na hlavní sídlo palestinské policie v Gaze bylo zraněno nejméně patnáct lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat | Foto: OSN

Jásir Arafat dále řekl, že vyvíjí maximální úsilí k zatčení ostatních osob uvedených v seznamu. Čtrnáct aktivistů z Hamásu a Islámského džihádu bylo zatčeno ve městě Dženín na západním břehu Jordánu a Arafat požádal USA, aby poskytly záruky jějich bezpečného převozu do palestinského správního střediska Ramalláh. Arafat také kritizoval Spojené státy, že dodává Izraeli bojová letadla, která jsou používána k bombardování palestinských cílů. Informaci přinesl palestinský rozhlas s odvolání na interwiev pro první program izraelské televize.

Podle informací katarské satelitní televize Al-Jazeera proběhla odpoledne v Tel Avivu izraelsko-palestinská bezpečnostní schůzka za účasti šéfů izraelských a palestinských bezpečnostních složek a amerického emisara Anthony Zinniho. Bližší informace ale oznámeny nebyly.

Na palestinských územích zatím trvá v důsledku zatýkání palestinských radikálů napětí. V Ramalláhu proběhly srážky mezi stoupenci militantního hnutí Hamás a palestinskými policisty.

Sídlo policie v Gaze zasáhly během několika minut dvě rakety. V budově, která byla zřejmě zcela zničena, poté vypukl požár. Výbuchy v širokém okolí poškodily skla oken. Na místo útoku přijeli hasiči i několik sanitek, které odvezly raněné. Izraelské jednotky a tanky v ranních hodinách pronikly také do jižní části pásma Gazy, kde zničily několik domů a zatkly řadu civilních osob.

Arafat podle izraelského ministra zahraničí Šimona Perese pauzu v izraelských útocích, která trvala do dnešního rána, využil jen částečně. Neprokázal při zatýkání teroristů dostatečné úsilí a nepodařilo se mu obnovit důvěryhodnost nezbytnou pro obnovu mírových jednání, uvedl Peres.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme