Arafat připraven přijmout návrh konference o Blízkém východě

Americký ministr zahraničí Colin Powell pokračuje ve své blízkovýchodní misi. V Ramalláhu se znovu setká s předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem. Očekáván je také v Libanonu a Sýrii. Palestinský předák Jásir Arafat je připraven přijmout návrh izraelského premiéra Ariela Šarona na uspořádání mezinárodní konference o Blízkém východě, pokud budou tuto myšlenku podporovat Spojené státy. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na Arafatův telefonický rozhovor s televizní stanicí Fox News. Podle informací izraelského rozhlasu však Šaron na schůzce izraelského kabinetu za zavřenými dveřmi uvedl, že Arafat se nebude smět konference zúčastnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin L. Powell | Foto: U.S.DEPARTMENT OF STATE

Pořadatelem konference, která by se měla konat na některém neutrálním místě, by měly být Spojené státy. Dalšími účastníky by měli být zástupci Izraele, Palestinců, Egypta, Jordánska, Maroka, Saúdské Arábie a států Perského zálivu.

Izraelské oddíly v noci na dnešek údajně ostřelovaly baziliku Zrození Páně v Betlémě, ve které se ukrývá asi 200 Palestinců. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na palestinské svědky. Izraelská armáda toto tvrzení popřela. Už dříve slíbila, že nebude na posvátné místo útočit. Premiér Ariel Šaron včera navrhl ukončit obléhání baziliky, pokud se Palestinci v ní ukrytí vzdají a předstoupí před izraelský vojenský soud nebo odejdou do exilu. Palestinská strana ale tento návrh odmítla. Obléhaní ozbrojenci požadují volný odchod z baziliky pod dohledem mezinárodních diplomatů.

Markéta Kaclová, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme