Arafat s Prodim o řešení blízkovýchodní krize

Evropská unie se snaží rozhýbat blízkovýchodní proces. Palestinský vůdce Jásir Arafat v Bruselu vyzval Západ, aby zesílil svůj tlak na mírové řešení konfliktu na Blízkém východě. Arafat to prohlásil po setkání s předsedou Evropské komise Romanem Prodim. Oba politici se shodli, že mírový proces na Blízkém východě musí probíhat za účasti Spojených států, Evropské unie, Ruska a OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Arafat a R. Prodi | Zdroj: ČTK

Krize na Blízkém východě ovlivňuje mezinárodní situaci, pokud zavládne mír na Blízkém východě, vyřeší se tím hodně problémů na celém světě, prohlásil Arafat. Palestinský předák a předseda komise připomněli, že zabloklovaný proces na Blízkém východě nahrává extremistům. Arafat navíc upozornil, že jedinou cestou k míru v oblasti je vytvoření samostatného palestinského státu. Všichni zúčastnění v mírovém procesu palestinský stát podpořili včetně Spojených států a Palestinci ho přesto stále nemají, řekl Arafat. Dodal, že je připraven na přímé jednání s izraelskou vládou.

Z palestinských území mezitím přišla zpráva, že izraelské tanky vjely do palestinského Tulkarmu na hranici západního břehu Jordánu. Bezpečnostní složky totiž mají informace o chystaných atentátech proti Izraeli. V noci na dnešek se Izraelci stáhli z města Kalkílija na západním břehu Jordánu. Kalkílija patřila mezi šest měst, které izraelské vojenské jednotky obsadily před 18 dny po atentátu na izraelského ministra Rehavama Zeeviho.

Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme