Arafat se postavil proti Usámu bin Ládinovi

Šéf palestinské samosprávy Jásir Arafat obvinil v britském listu Sunday Times vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina, že zneužívá palestinského za nezávislost k vlastnímu zviditelnění. Bin Ládin podle Arafata hledá podporu mezi islámskými státy a palestinská otázka mu slouží pouze jako prostředek k prosazení vlastních zájmů. Palestinský vůdce zároveň popřel tvrzení izraelského premiéra Ariela Šarona, že Al-Káida začala působit v Pásmu Gazy a v Libanonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

Arafat dále reagoval na prohlášení vydané organizací Al-Káida po listopadovém teroristickém útoku proti izraelským turistům v keňské Mombase. Podle něj tyto operace vyslaly Židům poselství, že budou za přístup k Palestině potrestáni. K míru na Blízkém východě podobné proklamace podle šéfa Palestiny nepřispějí.

Proti Al-Káidě vydala opatření americká Ústřední zpravodajská služba CIA. Ta může při svých akcích připravit o život zhruba dvacet teroristických vůdců. Rozhodnutí vydala americká administrativa v čele s prezidentem Georgem Bushem, který už krátce po loňských zářijových útocích na New York a Washington poskytl CIA zvláštní pravomoci k potlačení terorismu. Na seznamu figuruje i šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, muž číslo dvě této organizace Ajmán Zavahrí a také vůdci dalších skupin napojených na Al-Káidu.

Americký prezident dal podle vydání listu The New York Times CIA písemnou pravomoc pronásledovat i zabít zmíněné teroristy, aniž by museli žádat o povolení k zahájení operace. Mluvčí Bílého domu i CIA se odmítli k seznamu vyjádřit.

Vladimír Vokál, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme