Arafat vyhlásil na leden volby

Prezidentské a parlamentní volby v Palestině se budou konat začátkem příštího roku. Rozhodnutí prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata oznámil ministr Saíb Irikát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

"Prezident Arafat dnes oficiálně vyhlašuje, že volby prezidenta palestinské samosprávy a volby do Palestinské rady se budou konat v lednu 2003, a to mezi 10. a 20. lednem."

Saíb Irikát současně uvedl, že v březnu příštího roku se budou konat komunální volby - v některých částech Palestiny dokonce vůbec poprvé v historii. Irikát zároveň přislíbil reformy ministerstva financí a soudnictví.

Palestinská samospráva zveřejnila termíny voleb i reformy jen dva dny poté, co americký prezident George Bush představil svůj plán pro řešení krize na Blízkém východě. Mimo jiném v něm mluvil i o nutné změně v palestinském vedení. Saíb Irikát ale popřel, že by Palestinci reagovali na tento Bushův projev.

Irikát se zároveň obrátil na mezinárodní společenství a především na země G-8, které se scházejí na summitu v Kanadě. Požádal je, aby pomohly Palestině tyto reformy uskutečnit a také zajistit svobodné volby na palestinském území. Připomněl, že Palestinci jsou dnes okupováni Izraelem. "Volby se nemohou konat v situaci, kdy jsou izraelské tanky na každé ulici a v každém rohu v palestinských městech a vesnicích."

Izraelci ihned reagovali - zopakovali, že Palestinci musejí nejprve prokázat, že bojují proti teroristům. Izraelská armáda teď fakticky kontroluje všechny palestinské autonomní sektory na Západním břehu Jordánu. Židovský stát je rozhodnut, že bude v operacích pokračovat. Chce tak zabránit novým atentátům proti svým lidem.

Marika Táborská, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme