Arafat vyzývá Palestince k zastavení násilí

Předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat v televizním projevu vyzval všechny Palestince k zastavení jakýchkoli útoků proti Izraeli, zvláště sebevražedných pumových a minometných útoků. Zároveň varoval, že jejich původci budou potrestáni. Palestinský prezident také zdůraznil, že jediným prostředkem k vyřešení konfliktu jsou mírová jednání. Izraelského premiéra Ariela Šarona současně obvinil, že vede nespravedlivou a brutální válku proti palestinskému lidu a samosprávě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

Spojené státy nadále považují Jásira Arafata za svého partnera v jednání při řešení izraelsko-palestinské krize. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Colin Powell. Šéf americké diplomacie současně uvedl, že Anthony Zinni zůstává americkým zvláštním vyslancem na Blízkém východě a že se bude nadále podílet na jednání. Tento krok Spojených států je reakcí na středeční výrok izraelské vlády, která oznámila, že s Arafatem nehodlá už dále jednat.

Izraelská armáda i dnes pokračovala v odvetných útocích proti palestinské autonomii. Bojové vrtulníky ráno zaútočily na objekty palestinské policie v uprchlickém táboře Džabalija na severu pásma Gazy. Zničeno a poškozeno bylo několik budov. Izraelští vojáci zároveň zatkli nejméně 15 radikálů, kteří jsou údajně na seznamu nejhledanějších osob.

Jak z oblasti dále uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, izraelské jednotky s tanky a buldozery dopoledne také pronikly do obce Tamún blízko Džanínu na Západním břehu Jordánu. K zásahům došlo jen několik hodin po odjezdu zvláštního vyslance Spojených států Anthonyho Zinniho do vlasti. Zinni byl odvolán do Washingtonu ke konzultacím, poté se má na Blízký východ vrátit. Americkému vyslanci se podle analytiků v oblasti nepodařilo přimět obě strany konfliktu k přijatelné dohodě. Palestinská reprezentace obviňuje USA ze zaujatosti ve prospěch Izraele.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme