Arafatova blokáda zřejmě brzy skončí

Palestinský předák Jásir Arafat přijal návrh amerického prezidenta, který znamená konec izraelské blokády jeho sídla v Ramalláhu. S plánem George Bushe už dříve souhlasil také Izrael. Podle návrhu by Izraelci umožnili Arafatovi volný pohyb výměnou za to, že palestinské radikály, které palestinský soud poslal do vězení za vraždu izraelského ministra Rechavama Zeeviho, budou hlídat americké a britské stráže. Izraelská strana ale zdůrazňuje, že Arata nepustí, dokud nebudou odsouzení Palestinci předáni do rukou Američanům a Britům. Ti s největší pravděpodobností přijedou na palestinská území v pondělí, aby prozkoumali technické otázky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Š. Peres a A. Šaron | Foto: ČTK/EPA

Izrael však odmítl spolupráci s misí OSN, která by měla vyšetřit události v palestinském uprchlickém táboře Džanín. Oznámil to dnes izraelský rozhlas.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh navrhlo, že výměnou za osvobození Palestinců obléhaných v bazilice Zrození Páně v Betlémě a čtyř dalších Palestinců obklíčených Izraelci v Ramalláhu, propustí na svobodu Izraelce, které zadržuje. Návrh oznámil v televizní stanici Hizballáhu generální tajemník této organizace šajch Hasan Nasralláh.

Násilí však mezitím pokračuje. Neznámý ozbrojenec časně ráno zahájil palbu v centru Jeruzaléma a zranil dvě osoby. Sdělila to policie s tím, že pravděpodobně nejde o palestinský teroristický útok.

Milan Kopp, Jitka Malá, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme