Arafatovo sídlo v obklíčení izraelských tanků

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl o pokračování vojenských operací v palestinském správním středisku Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Izraelské vojenské jednotky mimo jiné ze všech stran obklíčily sídlo prezidenta autonomie Jásira Arafata. Tanky a obrněné vozy podle agentury AFP po těžkých srážkách s Palestinci postoupily až do středu města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské tanky | Foto: ČTK/AP

Při přestřelkách zemřel mimo jiné zástupce velitele ochranky Jásira Arafata, jeden izraelský důstojník a italský fotograf Raffael Ciriello. Podle palestinského ministra informací samospráva vydala pokyn všem svým policistům a také palestinským organizacím, aby proti izraelským vojákům bojovali. Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí řekl, že cílem zásahu je pouze zničit infrastrukturu teroru a armáda neplánuje, že by v Ramalláhu zůstala dlouhodobě.

V ulicích města a přilehlého uprchlického tábora je 150 izraelských obrněných vozů a tanků, které demolují silnice a automobily. Vojáci prohledávají domy a pátrají po teroristech a nelegálně držených zbraních.

O pokračování nynější kampaně v Ramalláhu Izrael rozhodl jen několik hodin po přijetí blízkovýchodní rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která mimo jiné podpořila myšlenku samostatného palestinského státu. V dokumentu je poprvé nastíněna vize oblasti, kde budou vedle sebe žít Izrael a Palestina v rámci uznaných a bezpečných hranic.

Generální tajemník OSN Kofi Annan na zasedání Rady také apeloval na obě strany konfliktu, aby ukončily násilí proti civilistům. Podle šéfa světové organizace postup Izraele pouze podkopává jeho mezinárodní postavení a ještě prohlubuje zoufalství, nenávist a extremismus mezi Palestinci. Palestince zase Annan vyzval k zastavení veškerých teroristických činů.

Snímky z Ramalláhu najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme